INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Scor neverosimil în Cipru - Kosovo, celălalt meci din grupa României în Liga Națiunilor

Cipru - Kosovo, foto: X

Articol de - Publicat luni, 09 septembrie 2024 20:55 / Actualizat luni, 09 septembrie 2024 20:59

Kosovo a dat de pământ cu Cipru, scor 4-0, în cel de-al doilea meci din Liga Națiunilor. Kosovarii și-au revenit repede după „dușul” rece din meciul cu România, atunci când au pierdut pe teren propriu, scor 0-3.

Partida a început cum nu se poate mai bine pentru kosovari. Vedat Muriqi a deschis scorul în minutul 8, după ce a transformat fără probleme o lovitură de departajare.

Același Muriqi a realizat „dubla” în minutul 21. Atacantul a profitat de un spațiu lăsat liber în careu și a trimis imparabil cu capul în poarta lui Joel Mall.

Kosovarii s-au distrat în repriza a doua

Selecționata lui Foda și-a continuat prestația solidă și în actul secund. Rashica l-a găsit în careu pe Albion Rrahmani (24 de ani), fostul atacant de la Rapid l-a executat fără probleme pe portarul ciprioților.

Ciprioții au căzut complet în minutul 55. Rrudhani i-a pasat lui Deliova în careu, iar acesta a trimis în poartă fără probleme.

Kosovarii puteau să înscrie golul 5 în minutul 79. Sahiti a trimis direct în bară. S-a terminat 4-0 pentru Kosovo, care a obținut primele 3 puncte în grupa din care face parte și România, în Liga Națiunilor.

România joacă de la 21:45 pe teren propriu cu Lituania. În acest moment, „tricolorii” sunt pe primul loc, cu 3 puncte, la egalitate cu Kosovo. Cipru și Lituania nu au obținut niciun punct

Clasamentul din grupa României în Liga Națiunilor, foto: Flashscore

FINAL » Cipru - Kosovo 0-4

Echipele de start în Cipru - Kosovo

Cipru (3-5-2): Mall - Karo, Gogic, Kyprianou - Panagiotou Filiotis, Kastanos, Malekkidis, Artymatas, Ioannou - Tzionis, Pittas
Selecționer: Temur Ketsbaia (Georgia, 56 de ani)

Kosovo (4-3-3): Bekaj - Hadergjonaj, Am. Rrahmani, Aliti, Rrudhani - Berisha, Emerllahu, Rexhbecaj - Rashica, Muriqi, Krasniqi
Selecționer: Franco Foda (Germania, 58 de ani)

Arbitru: S. Gishamer (Austria)
Arbitri asistenți: R. Riedel și S. Schreiner (ambii din Austria)
Arbitru de rezervă: J. Weinberger (Austria)
Stadion: AEK Arena (Larnaca)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc