INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Danemarca, victorie fără emoții cu Serbia » Nordicii au două victorii în Liga Națiunilor

Articol de - Publicat duminica, 08 septembrie 2024 20:54 / Actualizat duminica, 08 septembrie 2024 21:22

Danemarca a învins Serbia, cu scorul de 2-0, în meciul de debut al etapei a doua din noul sezon de UEFA Nations League.

Astfel, danezii au maxim de puncte după primele doua etape, fiind lideri în grupa a 4-a a primului eșalon.

Rezultatele etapei #2 a ligii A din noul sezon de UEFA Nations League

Victorie fără emoții pentru nordici

Selecționata pregătită de Lars Knudsen a controlat partida cu Serbia, care nu și-a creat nicio ocazie majoră de a înscrie.

Danezii au deschis scorul în minutul 36, grație reușitei lui Albert Gronbaek la colțul scurt. Astfel, nordicii au intrat la cabine cu un avantaj minim pe tabela.

În repriza secunda, tot nordicii au pus mai multa presiune însă nu au reușit să-și dubleze avantajul pana în minutul 61, după o super execuție a lui Yussuf Poulsen.

După o centrare perfecta venită de la Kristiansen, atacantul lui RB Leipzig a trimis mingea în poarta lui Rajkovic dintr-o foarfecă de toată frumusețea.

Astfel, Danezii obțin a doua victorie din actualul sezon de Nations League și vor dispune de un moral perfect înaintea marelui duel cu Spania, care va avea loc in pe 12 octombrie.

FINAL » Danemarca - Serbia 2-0

Danemarca - Serbia » Echipele de start:

Danemarca (3-4-3): Schmeichel - Kristensen, Vestergaard, Andersen - Bah, Hojbjerg, Norgaard, Kristiansen - Gronbaek, Poulsen, Eriksen
Rezerve: Vindahl, Hermansen - Damsgaard, Dolberg, Dorgu, Frendup, Hjulmand, Isaksen, Lindstrom, Nelsson, Skov Olsen, Wind
Selecționer: Lars Knudsen

Serbia (3-4-1-1): Rajkovic - Erakovic, Milenkovic, Pavlovic - Nedeljkovic, Ilic, Grujic, Lukic, Birmancevic - Samardzic - Jovic
Rezerve: Petrovic, A. Jovanovic - Aleksic, Babic, Belic, D. Jovanovic, S. Mitrovic, Ratkov, Simic, Zivkovic
Selecționer: Dragan Stojkovic

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc