INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

Detaliu emoționant despre Tito Vilanova: „Cu 6 zile înainte să moară, l-a convins pe Messi să rămână la Barcelona”

Messi și Tito Vilanova
(foto: Guliver/Getty Images)
Messi și Tito Vilanova (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 aprilie 2019 15:09

Au trecut 5 ani de când a murit Tito Vilanova, fostul antrenor la FC Barcelona. 

Alături de el, în ultima sa experiență în La Liga, a fost Jordi Roura, care a povestit la un post de radio, Sin Concesiones, că Leo Messi a fost convins chiar de Tito, cu 6 zile înainte să moară, să rămână la Barca. 

„Este adevărat, Leo nu era sigur, nu știa dacă rămâne la Barcelona. Întâlnirea dintre Leo și Tito a avut loc cu 6 zile înainte ca Tito să moară. Este adevărat că după discuția avută cu Tito, Messi și-a schimbat total părerea. Nu știu ce și-au spus, dar Leo era mai decis ca niciodată să rămână la Barcelona”, a povestit emoționat Jordi Roura. 

„Tito era un tip foarte simplu, direct, cu multă personalitate, genul de om care îți spunea în față ce avea de spus. Asta îl făcea să fie un om special pentru echipă” Jordi Roura

Tito Vilanova, a decedat, la doar 45 de ani, după o luptă dură cu cancerul la glanda parotidă.

Fostul tehnician a cucerit titlul cu FC Barcelona în sezonul 2012-2013. A fost al 7-lea antrenor care a reuşit să câştige campionatul în sezonul său de debut pe banca echipei catalane. Ca antrenor secund, în era Guardiola, Tito a mai adunat 14 trofee.

Citește și:

Marca a dat verdictul: „În ciuda triumfurilor din Liga Campionilor reușite de Real Madrid în ultimii ani, trăim în era Messi!” Ești de acord?

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Nu-și explică decizia lui Mircea Lucescu: „De neînțeles, este jucătorul complet!”
Nationala
Nu-și explică decizia lui Mircea Lucescu: „De neînțeles, este jucătorul complet!”
Cristi Balaj, discurs fără precedent: „A trebuit să-l ridic pe Louis Munteanu de unde au avut unii grijă să-l coboare!”
Superliga
Cristi Balaj, discurs fără precedent: „A trebuit să-l ridic pe Louis Munteanu de unde au avut unii grijă să-l coboare!”
Ce spune șeful lui Dinamo, după prima înfrângere din play-off: „Ce să zic? Sunt cei mai buni din țară la asta”
Superliga
Ce spune șeful lui Dinamo, după prima înfrângere din play-off: „Ce să zic? Sunt cei mai buni din țară la asta”

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (4)
239210873112253
Adrian Și Atât  •  28 Aprilie 2019, 15:46
Postat de cristealaur pe 28 Aprilie 2019, 15:30

Bun e vinul, bun e drobul? Detaliul emotionat despre Tito Vilanova....nu lipseste un ''n'' pe undeva...?

”Este adevărat că după discuția avută cu, Messi și-a schimbat total părerea.” Aici e baiul mare. Trebuie să ghicești ce dracu vrea să spună. A uitat să scrie și ”el”

239210873112253
Adrian Și Atât  •  28 Aprilie 2019, 16:44
Postat de Adrian Și Atât pe 28 Aprilie 2019, 15:46

”Este adevărat că după discuția avută cu, Messi și-a schimbat total părerea.” Aici e baiul mare. Trebuie să ghicești ce dracu vrea să spună. A uitat să scrie și ”el”

Idem....

cristealaur
cristealaur  •  28 Aprilie 2019, 15:50

Multumesc pentru rectificari, sper sa mi se stearga postarile, nu sunt Pruteanu. Mai multa atentie pe viitor, cu editarea articolelor. Va multumesc.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează