INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UMILINȚĂ

După FCSB, dezastrul » Fosta adversară a roș-albaștrilor a încasat 5 goluri acasă și e la retrogradare

Jucătorii lui LASK, după eșecul cu Wolfsberger/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 01 septembrie 2024 20:15 / Actualizat duminica, 01 septembrie 2024 20:32

LASK a pierdut acasă cu Wolfsberger, scor 1-5, în etapa #5 din campionatul Austriei. Fosta adversară a celor de la FCSB din preliminariile Europa League este la retrogradare în competiția internă, se află pe locul 11 din 12.

A fost o săptămână de coșmar pentru LASK. Echipa care în sezonul trecut a terminat pe locul 3 în Austria a fost eliminată în play-off-ul Europa League de FCSB. În Ghencea, roș-albaștrii au marcat golul decisiv în minutul 90+3, prin Darius Olaru.

În tur, în Austria, scorul fusese 1-1, însă, în România, Olaru a făcut diferența cu un gol superb, șut sub bară din unghi. FCSB a ajuns ăn faza principală din Europa League, LASK a căzut în Conference.

LASK, umilită în Austria după ce a fost eliminată de FCSB

Concentrată pe cupele europene, LASK e prăbușită în campionatul Austriei. După 5 etape scurse are două puncte, iar ultima partidă s-a soldat cu o umilință pe teren propriu.

LASK a pierdut acasă cu 1-5 în fața lui Wolfsberger. Fosta adversară a celor de la FCSB a marcat golul de onoare în prelungiri, prin Ljubicic, din penalty.

Piesinger a deschis scorul pentru Wolfsberger, în minutul 14, iar Atanga a dublat avantajul oaspeților după o jumătate de oră de joc. Jocul s-a rupt în minutul 39, când Horvath a luat cartonașul roșu.

La 3 minute după pauză, Ullmann a făcut 3-0, iar după alte 3 minute Renner și-a dat autogol. Ullmann făcut „dubla” pe final, înainte ca Ljubicic să marcheze de la 11 metri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”