INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Spania spulberă Elveția la Geneva, după un meci cu 5 goluri și un cartonaș roșu

Articol de - Publicat duminica, 08 septembrie 2024 23:44 / Actualizat luni, 09 septembrie 2024 11:21

Spania a învins Elveția cu 4-1 la Geneva, în a doua etapă a noului sezon de UEFA Nations League.

Începutul de meci a fost unul cu multe evenimente.

După doar 4 minute, Campioana Europeană a deschis scorul, grație loviturii de cap a lui Joselu. Pasa decisivă a venit de la Lamine Yamal.

Trei minute mai târziu, trupa lui Murat Yakin a reușit să înscrie prin Omeragic, însă golul acestuia a fost anulat de VAR pentru un henț comis în faza premergătoare golului.

În minutul 13, Fabian Ruiz a dublat avantajul ibericilor, după o faza inițiată de Nico Williams.

Spania a rămas în 10 oameni în minutul 21, când Robin Le Normand a primit cartonaș roșu pentru un fault comis în calitate de ultim aparatator asupra lui Embolo.

După acest eveniment, elvețienii au început să pună din ce în ce mai multă presiune pe iberici, reușind să reducă din diferență cu 4 minute înainte de pauză, grație reușitei lui Amdouni.

După pauză, tot Elveția a fost echipa mai periculoasă. Aceștia au avut numeroase ocazii de a restabili egalitatea, dar nu au reușit să îl învingă pe Raya.

Elvețienii au forțat și mai tare în finalul partidei, iar astfel au fost surprinși de contraatacurile ibericilor. Astfel, Fabian Ruiz a reușit dublă în minutul 77, iar Ferran Torres a stabilit scorul final trei minute mai târziu.

+2 FOTO

FINAL » Elveția - Spania 1-4

• Cartonaș roșu pentru Robin Le Normand (21'), după o intervenție asupra lui Breel Embolo în calitate de ultim apărător
  • Au marcat: Amdouni (41') / Joselu (4'), F. Ruiz (13', 77'), F. Torres (80')
  • Click AICI pentru statistici

Rezultatele etapei #2 a ligii A din noul sezon de UEFA Nations League

Elveția - Spania » Echipele de start:

Elveția (3-4-3): Kobel - Wuthrich, Akanji, Rodriguez - Widmer, Freuler, Zakaria, Aebischer - Amdouni, Embolo, Vargas
Rezerve: Omlin, Mvogo - Bislimi, Duah, Monteiro, Omeragic, Rieder, Sierro, Steffen, Ugrinic
Selecționer: Murat Yakin

Spania (4-2-3-1): Raya - Carvajal, Le Normand, Laporte, Grimaldo - Rodri, Fabian Ruiz - Yamal, Pedri, Williams - Joselu
Rezerve: Sanchez, Remiro - Cucurella, Garcia, Mingueza, Pepelu, Perez, Pino, F. Torres, P. Torres, Vivian, Zubimendi
Selecționer: Luis de la Fuente

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc