INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

De ce au fost schimbați Dennis Man și Valentin Mihăilă în minutul 65 din Parma - Fiorentina

Dennis Man a deschis scorul în Parma - Fiorentina 1-1

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 11:26 / Actualizat duminica, 18 august 2024 11:40

Dennis Man (25 de ani) și Valentin Mihăilă (24 de ani) au debutat în noul sezon din Serie A, în Parma - Fiorentina 1-1. Cei doi internaționali români au fost schimbați de antrenorul Fabio Pecchia în minutul 65. Man a marcat golul „cruciaților” în minutul 22, printr-o execuție tehnică, în timp ce Mihăilă a risipit mai multe ocazii.

Fabio Pecchia a explicat că Dennis Man și Valentin Mihăilă nu au avut vreo problemă specială. Tehnicianul Parmei a amintit că extremele nu au fost în întreaga perioadă de pregătire alături de echipă, deoarece au participat la EURO 2024. Prin urmare, Pecchia și-a simțit jucătorii obosiți, ceea ce l-a determinat să îi înlocuiască în minutul 65.

Motivul pentru care antrenorul Parmei i-a înlocuit pe Dennis Man și Valentin Mihăilă cu Fiorentina

„Au calități evidente, știu sa joace rapid, să joace pe spații scurte și, de asemenea, să exploateze spațiile de atac. Când întreaga echipa joacă bine, ei au o libertate mai mare datorită susținerii fundașilor și mijlocașilor. Uneori evoluăm cu patru atacanți, vrem să jucăm și să câștigăm așa. Apoi, de la meci la meci, vor fi jocuri foarte diferite față de acelea din sezoanele anterioare.

Cei plecați (n.r.- în perioada de pregătire) nu au avut probleme. Știam că unii dintre ei au timp de joc limitat. Bonny a avut ceva probleme în timpul săptămânii, Man și Mihăilă au depus un efort mare. La ei a fost vorba doar de oboseală, fără alte probleme”, a declarat Fabio Pecchia, conform parmalive.com.

Fabio Pecchia, satisfăcut de felul în care s-au comportat elevii săi în Parma - Fiorentina 1-1

El s-a arătat mulțumit de felul în care s-a mișcat echipa sa la revenirea în Serie A.

„Lucru pozitiv este că vedem o echipă care vrea să facă aceleași lucruri ca anul trecut, cu ideile noastre. Chiar și suferind uneori, împotriva unui adversar puternic. Dar întotdeauna cu intenția de a ataca. Mă bucură să creez atâtea ocazii în Serie A.

Un debut foarte bun, o performanță dură, de calitate, mereu încercând să creăm ocazii și să marcăm goluri. După un meci ca acesta este un mare regret, am creat 7-8 ocazii de gol. Am înfruntat o echipă puternică care are și schimbări pe măsură. Oamenii s-au distrat, sunt mulțumit”, a mai spus Pecchia, potrivit sursei citate.

Match Quiz Rapid - Dinamo

Ce așteptări ai de la derby-ul bucureștean? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”
Fotbalistul din Superliga a reușit să-l enerveze pe Panduru » Răbufnire în direct: „Problema e la tine!”
Organizatorii Asia Fest, răspuns pentru MM Stoica în problema Arenei Naționale » Propunere neașteptată pentru FCSB

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie