INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Un derby cu tradiție din Europa a fost anulat » Trebuia să se joace duminică și a fost anulat dintr-un motiv inedit

Așa au început violențele de la Ajax - Feyenoord, întrerupt la 0-3 în minutul 55 // Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 27 august 2024 21:34 / Actualizat marti, 27 august 2024 21:47

Meciul Feyenoord - Ajax Amsterdam, derby care urma să se joace dumincă, a fost anulat din cauza unei greve a poliției din Rotterdam.

„De Klassieker” a fost amânat pentru o altă dată după ce poliția din Rotterdam a anunțat luni că va începe o grevă.

Alte echipe au jucat fără ca polițiștii să fie prezenți la meci

Tabela de pe „De Kuip” la Feyenoord - Ajax. Un 6-0 pentru istorie Foto: Imago

Meciul este considerat unul de mare risc, iar fără prezența poliției la stadion, ar putea apărea violențe.

Primarul orașului Rotterdam, Ahmed Aboutaleb, a anunțat amânarea derby-ului Țărilor de Jos.

„Este o decizie pe care am făcut-o după ce m-am consultat cu forțele de ordine. Siguranța jucătorilor, dar și a publicului, nu poate fi asigurată fără implicarea poliției”, a declarat Ahmed Aboutaleb, conform De Telegraaf.

Conform dutchnews.nl, mai multe partide din Eredivisie s-au jucat fără prezența poliției. Echipe precum Breda, Groningen, Enschede și Almere și-au respectat programul competițional, deși poliția nu a fost prezentă în perimetrul stadionului.

Poliția este în grevă din cauza legilor pensionării anticipate. Purtătorul de cuvânt al poliției din Olanda a anunțat că până legile nu se vor schimba, nu se vor prezenta la alte evenimente.

„Atâta timp cât nu există un nou acord pentru o nouă pensionare anticipată sau perspectiva acesteia, vom continua campania fără încetare. Acțiunile noastre nu vor afecta doar meciurile de fotbal, iar în viitor ar putea fi vorba și de evenimente și demonstrații”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției olandeze.

„Clasicul” Olandei are un istoric de violențe

Meciul din etapa a patra a campionatului olandez va fi disputat într-o altă zi, dar deocamdată data nu a fost comunicată.

În trecut la derbiul dintre cele două echipe au existat mai multe incidente violente. Cel mai recent este chiar la meciul jucat între cele două în septembrie, anul trecut, scor 4-0 pentru Feyenoord. Mai multe obiecte au fost aruncate pe teren la acea partidă.

Sezonul trecut, „clasicul” Olandei a fost de coșmar pentru Ajax. În cele două meciuri disputate, Ajax nu a reușit să marcheze, dar a încasat 10 goluri. În turul campionatului, Ajax a pierdut cu 4-0, iar în retur au pierdut mai drastic cu 6-0.

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League