INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FIORENTINA

Jurnaliștii italieni nu au fost convinși de Louis Munteanu, după ce Fiorentina a pierdut cu Preston: „Nu s-a văzut”

Louis Munteanu în tricoul Fiorentinei / Foto: Fiorentina (Facebook)

Articol de - Publicat duminica, 28 iulie 2024 10:46 / Actualizat duminica, 28 iulie 2024 10:54

Louis Munteanu (22 de ani), atacantul pentru semnătura căruia se luptă FCSB și CFR Cluj, a evoluat o repriză ca titular în amicalul Preston - Fiorentina, 2-1. Ocupanta locului 8 din Serie A din sezonul trecut și finalista ultimelor două ediții din Conference League a fost învinsă de o echipă din Championship, liga a doua engleză.

Liam Lindsay a deschis scorul pentru englezi în minutul 23, iar Rolando Mandragora a egalat pentru italieni în minutul 31. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Keane a marcat golul victoriei pentru Preston.

Cum s-a descurcat Louis Munteanu în Preston - Fiorentina 2-1

Evoluția lui Louis Munteanu a fost analizată de către jurnaliștii italieni. Ei au spus despre vârful cu 11 selecții și un gol pentru România U21 că nu s-a văzut prea mult, deși în cantonamentul din Italia a dat dovadă de o mai bună organizare și de mai multă maturitate.

„Munteanu. Doar 45 de minute pentru atacantul român care nu s-a văzut prea mult. În primul cantonament, în alte meciuri, a părut să fi revenit mai matur și mai structurat, dar de data aceasta nu a repetat evoluțiile și a ajutat foarte puțin atacul”, au notat despre Louis Munteanu italienii de la firenzeviola.it, un site de știri dedicat Fiorentinei.

Hull City (30 iulie), Montpellier (4 august) și Grosseto (5 august) sunt echipele cu care se va mai confrunta Fiorentina în cantonamentul din Marea Britanie.

FCSB și CFR Cluj se luptă pentru semnătura lui Louis Munteanu

Louis Munteanu a evoluat în sezonul trecut la Farul Constanța sub formă de împrumut de la Fiorentina. În toate cele 36 de meciuri din toate competițiile, Munteanu a marcat pentru „marinari” 12 goluri și a oferit 5 pase de gol.

Prestațiile sale l-au făcut să fie dorit atât de campioana României, FCSB, cât și de vicecampioana CFR Cluj. Inițial, Nelu Varga a anunțat că este foarte aproape să își asigure serviciile lui Munteanu. Ulterior, Gigi Becali a spus că va încerca să îl transfere pe atacant pentru două milioane de euro, după ce roș-albaștrii au pierdut, 0-2, pe teren propriu cu Oțelul Galați. Și Rapid a fost interesată de vârful născut la Vaslui.

1.800.000de euro este cota sa de piață, conform Transfermarkt

Louis Munteanu mai are contract cu Fiorentina până în vara anului 2025.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”