INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN MUNCHEN

Harry Kane, de neoprit la Bayern Munchen » I-a doborât recordul lui Erling Haaland în Bundesliga

Harry Kane / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 15 septembrie 2024 16:08 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2024 16:37

Harry Kane (31 de ani) e de neoprit la Bayern Munchen. Atacantul englez a marcat sâmbătă seară trei goluri și a oferit o pasă decisivă în victoria bavarezilor din deplasare cu Kiel, scor 6-1. Kane i-a doborât astfel recordul lui Erling Haaland pentru jucătorul care a ajuns cel mai rapid la 50 de contribuții la goluri în Bundesliga.

Erling Haaland a jucat timp de două sezoane și jumătate la Borussia Dortmund și a reușit 50 de contribuții la goluri în 42 de meciuri, record doborât clar de Harry Kane, care a avut nevoie de doar 35 de meciuri pentru a atinge această performanță.

Harry Kane, record de contribuții la goluri, 50 în doar 35 de meciuri

Harry Kane a început în forță meciul cu Kiel și i-a oferit o pasă decisivă lui Jamal Musiala, care a deschis scorul chiar în primul minut.

Kane a dublat apoi avantajul bavarezilor în minutul 7, iar în minutul 13 tabela arăta deja 3-0 în favoarea lui Bayern Munchen, după autogolul lui Remberg. Harry Kane a stabilit scorul pauzei, 4-0, după ce a reușit să înscrie din nou în minutul 43.

În minutul 65 Michael Olise ducea scorul la 5-0, iar gazdele marcau golul de onoare în minutul 82 prin Gigovic, dar tabela nu avea să se închidă atunci. Harry Kane a stabilit scorul final din penalty în minutul 90+1, completând astfel „tripla”.

Harry Kane a terminat sezonul trecut din Bundesliga cu 36 de goluri și 8 pase decisive, reușite în 32 de meciuri. În această stagiune Kane a reușit deja 4 goluri și 2 pase decisive în doar 3 meciuri.

În total, Harry Kane a reușit 49 de goluri și 14 pase decisive în 49 de meciuri pentru Bayern Munchen, în toate competițiile.

Harry Kane a marcat de două ori și pentru naționala Angliei în această săptămână. Căpitanul naționalei Angliei a marcat ambele goluri din victoria 2-0 cu Finlanda din Liga Națiunilor.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”