INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

FOTO Inter pierde fotoliul de lider în Serie A, după 1-1 la Monza

Articol de - Publicat luni, 16 septembrie 2024 00:25 / Actualizat luni, 16 septembrie 2024 10:16

Campioana Italiei, Inter Milano, a remizat cu Monza, 1-1, în etapa a 4-a din Serie A, iar astfel pierde primul loc în favoarea celor de la Napoli.

Echipa pregătită de Simone Inzaghi era lider în campionatul Italiei înaintea acestui weekend, având două victorii și un rezultat de egalitate după primele trei etape.

Campioana Inter, aproape de înfrângere la Monza

Partida de pe Stadio Brianteo părea să se îndrepte către o remiză albă, după ce în primele 80 de minute nu au fost create prea multe faze importante la cele două porți.

Inter a controlat jocul pe întreaga durată a partidei, însă fără prea multe realizări din punct de vedere ofensiv.

Cea mai importantă ocazie a trupei lui Inzaghi a venit în minutul 15, atunci când Lautaro Martinez a reluat cu capul o centrare venită din partea lui Dimarco, însă balonul trimis de argentinian a trecut pe lângă poarta lui Turati.

Formația lui Alessandro Nesta a fost prima care a lovit, grație loviturii de cap a nou intratului Dany Mota, din minutul 81.

Acest lucru a determinat-o pe campioana Italiei să pună și mai multă presiune la poarta lui Turati.

Astfel, „nerazzurri” au reușit egalarea în minutul 88, grație reușitei lui Denzel Dumfries, care a intrat pe teren în minutul 56, în locul lui Matteo Darmian.

+1 FOTO

După această remiză, trupa lui Simone Inzaghi a pierdut primul loc din Serie A, în favoarea lui Napoli.

Echipa antrenată de Antonio Conte a câștigat în această seară, 3-0 pe terenul lui Cagliari, acumulând astfel 9 puncte, cu unul în plus față de Inter.

Monza - Inter » Echipele de start:

Monza (3-4-2-1): Turati - Izzo, Mari, Carboni - Pereira, Pessina, Bondo, Kyriakopoulos - Maldini, Caprari - Djuric
Rezerve: Pizzignacco, Mazza - Bianco, Caldirola, D'Ambrosio, Forson, Maric, D. Mota, Petagna, Sensi, Valoti
Antrenor: Alessandro Nesta

Inter Milano (3-5-2): Sommer - Pavard, de Vrij, Carlos Augusto - Darmian, Frattesi, Asllani, Mkhitaryan, Dimarco - Martinez, Thuram
Rezerve: Di Gennaro, J. Martinez - Acerbi, Arnautovic, Barella, Bastoni, Bisseck, Calhanoglu, Correa, Dumfries, Palacios, Taremi, Zielinski
Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Stadio Brianteo (Monza)
Arbitru: Luca Pairetto

Clasamentul din Serie A:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”