INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NATIONS LEAGUE

FOTO Irlanda - Anglia 0-2 » Debut cu victorie pentru Lee Carsley pe banca vicecampioanei Europei

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2024 21:30 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2024 21:32

Anglia a învins Irlanda, la Dublin, cu scorul de 2-0 în prima etapă a noului sezon de UEFA Nations League. Astfel, Lee Carsley debutează cu victorie pe banca vicecampioanei Europei.

Irlandezii au început meciul în forță, punând presiune încă din startul partidei pe defensiva „leilor”. Prima șansă de gol a trupei lui Hallgrímsson a venit încă din minutul 3. După o lovitura de colț, Jayson Molumby a reluat cu capul, însă lovitura sa de cap a trecut peste poarta lui Pickford.

Rice și Grealish, „irlandezii” care aduc 3 puncte Angliei

Replica Angliei a venit 4 minute mai târziu, când lovitura de cap trimisă de Harry Kane a trecut peste poarta lui Kelleher.

Tabela a fost deblocată în minutul 12. Harry Kane a trimis un șut către poarta lui Kelleher, acesta fiind blocat de către unul dintre fundașii irlandezi, iar balonul a ajuns la Declan Rice, care a trimis imparabil din interiorul careului.

+4 FOTO

Câteva minute mai târziu, Harry Kane putea dubla avantajul Angliei, dar șuțul sau a fost blocat de Kelleher.

Treptat, vicecampioana Europei a pus stăpânire pe partida, având ocazii din ce în ce mai mari prin Kane și Saka, însă defensiva lui Hallgrímsson a trecut cu bine peste aceste momente.

Cu toate eforturile defensivei irlandezilor, englezii au reușit sa înscrie din nou, în minutul 26, prin Jack Grealish. Fotbalistul lui Manchester City a primit o pasă excelentă din partea lui Declan Rice și a trimis plasat, nelăsându-i nicio șansă portarului lui Kelleher.

Astfel, englezii au intrat la cabine cu un avantaj confortabil de 2 goluri.

Prima ocazie a Irlandei din actul secund a venit în minutul 58, însă șutul expediat de Sammie Szmodics a trecut pe lângă poarta lui Pickford.

Ultima șansă mare a partidei le-a aparținut englezilor, în minutul 84, atunci când noul intrat Bowen a trimis un șut spre poarta lui Kelleher, dar acesta a avut o intervenție de zile mari.

Astfel, vicecampioana europeană debutează cu victorie în noul sezon de UEFA Nations League, prin golurile marcate de Rice și Grealish, doi jucători care au evoluat în perioada junioratului la reprezentativele Irlandei.

În etapa următoare, englezii vor juca acasă, cu Finlanda, în timp ce Irlanda va întâlni Grecia, tot pe teren propriu.

FINAL » Irlanda - Anglia 0-2

Irlanda - Anglia » Echipele de start:

Irlanda (4-4-2): Kelleher - Coleman, Collins, O'Shea, Brady - Doherty, Molumby, Smallbone, Szmodics - Ogbene, Idah
Rezerve: Travers, O'Leary - Browne, Ferguson, Knight, McAteer, O'Brien, O'Dowda, Omobamidele, Parrott, Robinson, Scales
Selecționer: Heimir Hallgrímsson

Anglia (4-3-3): Pickford - Alexander-Arnold, Maguire, Guehi, Colwill - Mainoo, Rice, Grealish - Saka, Gordon - Kane
Rezerve: Pope, Henderson - Bowen, Eze, Gallagher, Gibbs-White, Gomes, Konsa, Lewis, Livramento, Madueke, Stones
Selecționer: Lee Carsley

Arbitru: José Sánchez (Spania)