INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

VIDEO Fotbalistul din Superliga, gol senzațional în Liga Națiunilor!

Isnik Alimi (dreapta), foto: Instagram @ffmacedonia

Articol de - Publicat luni, 14 octombrie 2024, 13:20 / Actualizat luni, 14 octombrie 2024 13:50

Un fotbalist din Superliga a marcat un gol extrem de important pentru naționala lui în Liga Națiunilor. Este vorba despre Isnik Alimi (30 de ani), mijlocașul lui Sepsi Sfântu Gheorghe. Macedonia de Nord a învins-o în deplasare pe Armenia, scor 2-0, în etapa 4 din grupa 4C.

Titularizat de selecționerul Blagoja Milevski, Alimi a înscris golul 2 după o execuție spectaculoasă. În partida din Armenia oaspeții au început mai bine partida, iar Nikola Serafimov (25 de ani) a înscris în minutul 6, însă reușita a fost anulată de VAR din cauza unui ofsaid.

UEFA nici n-a vrut să audă! Decizie controversată înainte de Lituania-România » „Tricolorii” au fost interziși: „Nu se poate”
LITUANIA - ROMÂNIA

Alimi, gol spectaculos pentru Macedonia de Nord

La pauză scorul a fost nedecis, 0-0. Oaspeții au „spart gheața” în minutul 72, grație reușitei semnate de Bojan Miovski (25 de ani). Macedonia de Nord s-a desprins în minutul 85, după golul superb reușit de Alimi.

Acesta i-a pasat lui Alioski, care i-a trimis înapoi balonul, iar Alimi a înscris de la marginea careului în urma unui șut superb. Vezi VIDEO AICI.

Alimi nu a fost singurul fotbalist din Liga 1 care a evoluat duminică în partida dintre Armenia și Macedonia de Nord. Atacantul armenilor a fost Artur Miranyan (28 de ani), cel care a fost transferat în urmă cu câteva săptămâni de liderul Universitatea Cluj. Acesta a fost înlocuit în minutul 65 de Grant-Leon Ranos (21 de ani).

În apărarea oaspeților s-a regăsit Gjoko Zajkov (29 de ani), fundașul central care evoluează pentru Universitatea Craiova. Acesta a fost integralist. Pe teren a fost introdus inclusiv Darko Velkovski (29 de ani), fostul apărător central de la Dinamo. Acesta a rămas liber de contract în vară după despărțirea de trupa lui Zeljko Kopic (47 de ani), însă nu și-a găsit echipă până în acest moment.

Macedonia de Nord este lider în grupa din Liga Națiunilor, cu 10 puncte după primele 4 etape. Este urmată de Armenia și Letonia (3 puncte), respectiv Insulele Feroe (3 puncte).