INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA 2024

VIDEO Lionel Messi, gol pentru o nouă finală la Copa America » Argentina, la un pas de istorie: poate egala performanța Spaniei!

Leo Messi, a dus-o pe Argentina în finala Copa America 2024. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 10 iulie 2024 11:11 / Actualizat miercuri, 10 iulie 2024 11:23

Argentina, condusă de superstarul Lionel Messi, care a împlinit 37 de ani pe 24 iunie, a învins în noaptea de marţi spre miercuri Canada cu 2-0 în fața a 80.000 de spectatori pe MetLife Stadium (New Jersey, SUA) și s-a calificat în finala Copa America 2024 de duminică, de la Miami.

• În cealaltă semifinală se întâlnesc, pe 11 iulie, de la ora 03:00 noaptea, Uruguay și Columbia.
  • Finala are loc pe 15 iulie (ora 03:00), la Miami.

Julián Alvarez a marcat golul care a adus Argentina în avantaj în minutul 22, iar Messi a dublat avantajul „pumelor” la începutul reprizei secunde (min. 51), după ce a reușit primul său gol la acest turneu final.

VIDEO. Leo Messi a dus-o pe Argentina în finala Copa America 2024

„Puricele” a marcat al 109-lea său gol internațional. Doar portughezul Cristiano Ronaldo, cu 130 de goluri, are mai multe goluri decât Messi. Superstarul Argentinei a ajuns la 28 de goluri în ultimele 25 de meciuri pentru Argentina și 14 reuşite la Copa America.

„Este o nebunie ce a făcut această echipă, ce face echipa națională a Argentinei. Pentru cei care au rămas din vechea gardă, este mai mult decât impresionant că echipa națională este într-o altă finală. Este un turneu foarte dificil, foarte competitiv, cu suprafețe proaste și căldură excesivă”, a spus Messi la finalul partidei, potrivit ESPN.

Aflat la cea de-a 38-a participare la Copa America, Messi a ratat ultimul meci al Argentinei din faza grupelor din cauza unei accidentări la picior și a fost discret în sferturile de finală împotriva Ecuadorului, când a ratat prima execuție din serie la loviturile de departajare.

Înainte să marcheze golul desprinderii cu Canada, Messi a șutat pe lângă poartă în minutul 12, după un schimb de pase cu Angel Di Maria, în minutul 44 a șutat din nou pe lângă poartă, iar în prelungirile primei reprize a trimis un șut peste transversală.

Leo Messi, prestaţie remarcabilă pentru Argentina în semifinala de la Copa America 2024. Foto: Imago Images

Argentina poate egala performanța Spaniei

Cu o victorie împotriva Columbiei sau Uruguayului, Argentina va deveni selecţionata cu cele mai multe titluri la Copa America din istorie: 16.

Naţionala „Albiceleste” încearcă să egaleze și performanța Spaniei, când „La Roja” a câștigat trei turnee finale consecutive: Campionatele Europene din 2008 și 2012 și Cupa Mondială din 2010.