INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Final dramatic în Liga Națiunilor » Două goluri marcate în minutele 90+7 și 90+14

Gibraltar - Liechtenstein / Foto: Gibraltar Football Association (Facebook)

Articol de - Publicat duminica, 08 septembrie 2024 22:03 / Actualizat duminica, 08 septembrie 2024 22:03

Gibraltar - Liechtenstein, meci contând pentru etapa a doua din al patrulea eșalon valoric al Ligii Națiunilor, s-a terminat la egalitate, scor 2-2. Finalul partidei dintre cele două naționale a fost unul dramatic, cu două goluri marcate în minutele 90 + 7 și 90 + 14.

Gazdele au modificat primele tabela în minutul 8 prin Liam Walker, care a stabilit prin golul său scorul final al primei reprize. Oaspeții au egalat, în minutul 53, prin Ferhat Saglam din pasa decisivă livrată de Marcel Buchel.

Gibraltar - Liechtenstein, un duel extrem de disputat

Finalul meciului dintre cele două naționale, reprezentative ale unor țări mici, a fost unul foarte disputat. Walker a ratat în minutul 82 un penalty din tabăra Gibraltarului. 10 minute mai târziu arbitrajul video a intervenit și a anulat pe motiv de ofsaid golul marcat de către Sele pentru Liechtenstein.

Gibraltar a revenit în avantaj, în minutul 90 + 7, în urma reușitei lui James Scanlon din pasa lui Valarino. Anterior, stoperul gazdelor Chipolina a primit cartonașul roșu, deși nu se afla pe terenul de joc.

Liechtenstein a reușit să salveze dramatic un punct în al 14-lea minut al prelungirilor! Nicolas Hasler a transformat un penalty și a stabilit scorul final al meciului: Gibraltar - Liechtenstein, 2-2.

În urma acestui rezultat, clasamentul din Grupa 1 a Ligii D arătă în felul următor: locul 1 - San Marino, un meci, golaveraj 1-0, 3 puncte; poziția a 2-a - Gibraltar, o partidă, 2-2, un punct; locul 3 - Liechtenstein, două dueluri, 2-3, un punct.

15 cartonașe galbene în Gibraltar - Liechtenstein

Deși s-au întâlnit două naționale fără pretenții în fotbal, partida a fost extrem de disputată și dificilă pentru arbitrul eston Kristo Tohver (43 de ani).

Pe lângă cartonașul roșu din minutul 90 + 7, Tohver a fost nevoit să le acorde jucătorilor nu mai puțin de 15 cartonașe galbene: 6 pentru Griblatar și 9 pentru Liechtenstein.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc