INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

video Bayern - Freiburg 2-0 » Debut cu dreptul pentru Kompany pe Allianz Arena și bornă istorică atinsă de Muller

Thomas Muller a reușit golul 150. Foto: Imago Images +8   FOTO
Thomas Muller a reușit golul 150. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 01 septembrie 2024 18:30 / Actualizat duminica, 01 septembrie 2024 23:45

Bayern Munchen i-a învins cu 2-0 pe cei de la Freiburg pe Allianz Arena în epilogul etapei a doua din Bundesliga, iar astfel a reușit să profite de pașii greșiți făcuți de contracandidatele Leverkusen și Dortmund.

Rezultatele etapei a 2-a din Bundesliga

Ambele echipe aveau 3 puncte după prima etapă din Bundesliga, disputată săptămâna trecută. Bayern a învins-o pe Wolfsburg (3-2) în deplasare, în timp ce Freiburg a învins-o pe vicecampioana sezonului precedent, VfB Stuttgart (3-1).

Bayern - Freiburg: meci fără emoții pentru bavarezi

+3 FOTO

Începutul de meci a fost unul liniștit, lipsit de evenimente majore. Bayern a avut posesia, dar nu a reușit să își creeze ocazii importante. Freiburg a stat la cutie și a încercat să lovească pe contraatac și prin intermediul fazelor fixe, dar încercările „vulturilor" nu au dat rezultate.

Prima ocazie importantă a celor de la Bayern a venit în minutul 18, însă șutul expediat de Mathys Tel a fost blocat de propriul său coleg, Harry Kane. Trei minute mai târziu, bavarezii au trecut din nou pe lângă deschiderea scorului, atunci când șutul trimis de Michael Olise a fost respins de portarul lui Freiburg.

Echilibrul s-a rupt în minutul 37, atunci când Christian Gunter, căpitanul "vulturilor" a comis un henț în careu, iar în urma analizei VAR, Bayern a primit penalty, pe care Harry Kane l-a transformat fără probleme un minut mai târziu. Astfel, fosta campioană a Germaniei a intrat cu un avantaj minim la cabine.

Repriza a doua a început similar. Ambele echipe s-au tatonat, neriscând astfel să fie descoperite. Prima șansă importantă a reprizei secunde a venit în minutul 69, atunci când Kingsley Coman (care l-a înlocuit pe Mathys Tel) a trimis un șut din colțul careului care a trecut puțin pe lângă poarta lui Freiburg. După acest episod, meciul s-a liniștit din nou.

VIDEO. Rezumatul meciului Bayern - Freiburg (2-0)

Thomas Muller a ajuns la 150 de goluri în Bundesliga

În minutul 78, Bayern și-a liniștit suporterii marcând golul de 2-0 prin legendarul Thomas Muller (intrat pe teren în minutul 59 în locul lui Michael Olise). Atacantul german în vârstă de 34 de ani a primit o pasă excelentă din partea lui Serge Gnabry în careu, iar de acolo a făcut ce știe cel mai bine. A fost golul cu numărul 150 în Bundesliga pentru Muller.

Freiburg a avut șansa să reducă din diferență la ultima fază a meciului, atunci când echipa lui Julian Schuster a primit un penalty controversat, însă Holer a trimis cu mult peste poarta lui Manuel Neuer.

Etapa viitoare Bayern va evolua în deplasare cu nou promovata Kiel, în timp ce Freiburg o va întâlni pe teren propriu pe Bochum.

Clasament actualizat în Bundesliga:

FINAL » Bayern Munchen - SC Freiburg 2-0

• În minutul 90+6, Freiburg ratează un penalty prin Holer.
  • Au marcat: H. Kane '38 (Penalty); T. Muller '78
  • Bayern primește o lovitură de la 11 metri în urma unei intervenții din camera VAR. În minutul 37, căpitanul lui Freiburg, Christian Gunter, a comis un henț în careu.
  • Click AICI pentru statistici!

Bayern Munchen - Freiburg, echipe de start:

Bayern Munchen (3-2-4-1): Neuer - Upamecano, Kim, Guerreiro - Gnabry, Kimmich, Pavlovic, Olise, Musiala, Tel - Kane
Rezerve: Ulreich - Boey, Dier, Davies, Goretzka, Palhinha, Laimer, Coman, Muller
Antrenor: Vincent Kompany

Freiburg (4-2-3-1): Muller - Kubler, Rosenfelder, Lienhart, Gunter - Eggestein, Osterhage - Doan, Rohl, Grifo - Adamu
Rezerve: Atubolu - Ginter, Hofler, Ogbus, Sallai, Makengo, Dinkci, Holer, Muslija
Antrenor: Julian Schuster

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”