INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EVERTON - LIVERPOOL

Liverpool, OUT din lupta pentru titlu! Înfrângere-ȘOC în ultimul Merseyside derby pentru Jurgen Klopp » Cum arată clasamentul ACUM din Premier League

Everton - Liverpool, foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 25 aprilie 2024 00:02 / Actualizat joi, 25 aprilie 2024 00:28

Everton a învins-o pe Liverpool, scor 2-0, în etapa #29 din Premier League, iar „cormoranii” rămân cu șanse minime în lupta pentru titlu.

În minutul 6, arbitrul Madley a dictat un penalty pentru gazde, după intervenția portarului Alisson, însă Calvert Lewin, atacantul lui Everton, era în ofsaid. VAR a intervenit, „centralul” și-a schimbat decizia și nu a dat penalty.

Șontâc-șontâc spre titlu! FCSB l-a pierdut pe Coman și a irosit șansa de a fi campioană din această etapă
SEPSI OSK - FCSB

Tot Everton a ratat o ocazie importantă în minutul 17. Alisson a intervenit superb după lovitura de cap trimisă de Lewin. Gazdele au dat lovitura în minutul 27. Jarrad Branthwaite a fost la locul potrivit, a preluat o minge respinsă și l-a învins pe Alisson.

Liverpool a dat replica în minutul 35. Darwin Nunez a expediat un șut puternic din interiorul careului, respins de Pickford. „Cormoranii” au ratat o nouă oportunitate în minutul 44. Luis Diaz a trimis un șut din interiorul careului, respins spectaculos de portarul lui Everton.

Dwight McNeil a ajuns într-o poziție bună de a înscrie în minutul 57. A trimis un șut de la distanță sub bara transversală, însă Alisson a fost la post.

Inevitabilul s-a produs la faza următoare. Dominic Calvert-Lewin a înscris golul 2 pentru Everton. El a sărit peste defensiva lui Liverpool și a trimis cu capul în poarta lui Alisson după un corner.

Liverpool, două bare după golul 2 înscris de Everton

Trupa lui Klopp a ratat o ocazie imensă în minutul 70. Luis Diaz a preuat în interiorul careului și a șutat direct în bara dreaptă a lui Everton.

A doua bară pentru Liverpool. Elliott a expediat un șut, respins de Pickford în bara transversală. S-a terminat 2-0 pentru Everton, iar Liverpool face un mare pas în spate în lupta pentru titlu.

În urma acestui rezultat, Everton este pe 16, cu 33 de puncte. De cealaltă parte , Liverpool rămâne pe 2, cu 74, și poate fi depășită de Manchester City, care are două meciuri în minus. Pentru trupa lui Klopp urmează duelul cu West Ham, din deplasare.

Clasamentul din Premier League

Vezi AICI programul și rezultatele etapei din Premier League

FINAL » Everton - Liverpool 2-0

Everton - Liverpool, echipele de start

Everton (4-4-1-1): Pickford - Godfrey, Tarkowski, Branthwaite, Mykolenko - Harrison, Gueye, Garner, McNeil - Doucoure - Calvert-Lewin
Rezerve: Virginia, Chermiti, Danjuma, A. Gomes, Hunt, M. Keane, Onana, Warrington, A. Young
Antrenor: Sean Dyche

Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Szoboszlai, Jones, Mac AllisterSalah, Nunez, Diaz
Rezerve: Kelleher, Clark, Danns, Elliott, Endo, J. Gomez, Gravenberch, Quansah, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

VIDEO. Pep Guardiola a comentat plecarea lui Jurgen Klopp de la Liverpool: „Premier League îi va simți lipsa. Sper să luăm cina împreună cândva”

PRIETENII LUI OVIDIU
FCSB

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”