INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LEICESTER - TOTTENHAM

FOTO Tottenham, „ținută în șah” de Leicester, în prima etapă din Premier League » Ce s-a întâmplat cu Radu Drăgușin

Leicester - Tottenham, foto: Imago Images +11   FOTO
Leicester - Tottenham, foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 19 august 2024 23:58 / Actualizat marti, 20 august 2024 00:09

Tottenham a remizat pe terenul lui Leicester, scor 1-1, în prima etapă din Premier League. Radu Drăgușin (22 de ani) a fost lăsat pe banca de rezerve de managerul Ange Postecoglou (58 de ani).

Antrenorul lui Spurs a mizat pe cuplul de fundași centrali format din Cristian Romero (26 de ani) și Micky van de Ven (23 de ani).

Leicester, la primul meci de la revenirea în Premier League

A fost primul meci pentru „vulpi”, după promovarea în Premier League. Iar acest aspect s-a simțit în prima repriză. Tottenham a controlat jocul, a fost echipa mai bună și a deschis scorul în minutul 30, prin Pedro Porro (24 de ani).

Fundașul spaniol a ajuns la o minge în interiorul careului și a trimis cu capul în poarta lui Mads Hermansen (24 de ani). Leicester a acuzat șocul primirii golului și nu a oferit un răspuns pe măsură până la pauză.

Leicester - Tottenham, foto: Getty Images
+6 FOTO

„Eternul” Vardy a înscris din nou pentru Leicester

Repriza a doua a început tot cu Spurs în atac. Dominic Solanke a avut o acțiune de excepție în interiorul careului în minutul 56, însă Hermansen a ținut-o pe Leicester în viață.

Nu s-a făcut 2-0, s-a făcut 1-1 peste 2 minute. Jamie Vardy, atacantul ajuns la 37 de ani, cel care a marcat 24 de goluri în Premier League în sezonul în care Leicester a șocat lumea fotbalului și a câștigat titlul, a egalat.

Acesta s-a înălțat și a interceptat o centrare splendidă din partea lui Fatawu. El l-a învins pe Vicario cu o lovitură de cap. Același Vardy o putea aduce în avantaj pe Leicester în minutul 71. Vârful a expediat un șut periculos, însă Vicario a boxat spectaculos.

Finalul meciului i-a aparținut lui Leicester, iar Ndidi a mai ratat o șansă uriașă în minutele de prelungiri.

S-a terminat, însă 1-1, într-un meci pe care Tottenham l-a avut „în mână” la un moment dat, însă putea să-l piardă pe final. Pentru Tottenham urmează duelul cu Everton, de pe teren propriu. Leicester va juca în deplasare cu Fulham.

FINAL » Leicester - Tottenham 1-1

+6 FOTO

Leicester - Tottenham, echipele de start:

Leicester (4-3-3): Hermansen - Justin, Faes, Vestergaard, Kristiansen - Ndidi, Winks, Buonanotte - Issahaku, Bobby Decordova-Reid - Vardy
Rezerve: Ward, Okoli, Nelson, Pereira, Choudhury, Soumare, McAteer, Mavididi, Cannon
Antrenor: Steve Cooper

Tottenham (4-3-3): Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bentancur, Sarr, Maddison - Johnson, Son - Solanke
Rezerve: Austin, Bergvall, Davies, Drăgușin, Gray, Kulusevski, Richarlison, Spence, Werner
Antrenor: Ange Postecoglu

Radu Drăgușin, rezervă în Leicester - Tottenham, foto: X Tottenham Hotspur
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus