INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ALAVES

Real Madrid - Alaves 3-2 » Final tensionat pe Santiago Bernabeu: oaspeții au marcat două goluri în două minute! Clasamentul ACUM

Articol de - Publicat miercuri, 25 septembrie 2024, 00:01 / Actualizat miercuri, 25 septembrie 2024 00:09

Real Madrid s-a impus acasă cu emoții în fața celor de la Deportivo Alaves, scor 3-2, și ajunge la un punct în spatele liderului, Barcelona, care va juca în această etapă acasă contra lui Getafe.

Căpitanul Realului din acest meci, Lucas Vazquez, a deschis scorul încă din primul minut, după o fază genială creată de Vinicius Junior, care i-a pasat ideal în careu.

Kylian Mbappe a dublat avantajul gazdelor în minutul 40, servit ideal de Jude Bellingham. Atacantul francez a driblat un apărător advers în careu și a plasat perfect șutul.

Rodrygo părea că a curmat orice emoție în minutul 48, marcând după o faza individuală superbă.

Final cu emoții pe Santiago Bernabeu » Oaspeții au marcat două goluri în două minute

Elevii lui Carlo Ancelotti s-au relaxat pe final, iar uruguayanul Carlos Benavidez a marcat cu un șut superb din afara careului în minutul 85, Thibaut Courtois fiind neputincios să intervină la șutul plasat perfect, care a lovit bara din dreapta belgianului.

Jucătorii lui Alaves au profitat de o nouă gafă în apărarea madrilenilor, iar Kike Garcia a marcat al doilea gol al oaspeților în două minute, după pasa genială a autorului primului gol, Benavidez.

Endrick a ratat o șansă ideală în prelungirile partidei, care s-a încheiat cu Alaves în căutarea golului egalării. Oaspeții au avut o ultimă șansă în ultimul minut al prelungirilor, dar șutul expediat de Ander Guevara de la marginea careului a trecut pe lângă poarta lui Courtois.

Real Madrid - Alaves 3-2

• Au marcat: Vazquez '1, Mbappe '40, Rodrygo 48 / Benaviadez '85, Garcia '86

Real Madrid - Alaves, echipele de start:

Real Madrid (4-3-3): Courtois - Vazquez, Militao, Rudiger, Mendy - Valverde, Tchouameni, Bellingham - Rodrygo, Mbappe, Vinicius Junior
Rezerve: Endrick, Fran, Garcia, Guler, Jimenez, Lunin, Modric, Ramon, Vallejo
Antrenor: Carlo Ancelotti

Alaves (5-4-1): Sivera - Novoa Ramos, Mourino, Abqar, Diarra, Sanchez - Romero, Benavidez, Blanco, Conechny - Villaibre
Rezerve: K. Garcia, Guevara, Guridi, Joan Jordan, Martin, Martinez, Owono, Pica, Rebbach, Sedlar, Stoichkov, Vicente
Antrenor: Luis Garcia

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură