INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Liverpool - Nottingham Forest 0-1 » „Pădurarii” câștigă pe Anfield după 55 de ani!

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 19:50 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 20:03

Nottingham Forest a produs o surpriză uriașă și învins-o pe Liverpool cu 1-0 pe Anfield în etapa a 4-a din noul sezon de Premier League.

Rezultatele etapei a 4-a din Premier League

Prima mare ocazie a partidei le-a aparținut celor de la Liverpool, în minutul 17, însă șutul lui Luis Diaz a lovit bara porții lui Sens.

Nottingham Forest n-a mai câștigat pe Anfield din anul 1969

În minutul 37, "cormoranii" au trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. Alexis Mac Allister a reluat cu capul după o centrare venită din flancul stâng al celor de la Liverpool, însă portarul belgian Matz Sels a avut o intervenție foarte bună și a reușit să evite golul.

După pauză, Nuno Espirito Santo i-a trimis în teren pe Anthony Elanga și Callum Hudson-Odoi.

Această mișcare s-a dovedit a fi una extrem de inspirată. În minutul 72, Elanga i-a pasat decisiv lui Hudson-Odoi, care a trimis un șut imparabil din marginea careului.

În minutul 87, Liverpool a fost aproape de egalare, dar șutul deviat al lui Szoboszlai a trecut pe lângă poarta lui Sels.

Din cornerul rezultat, Virgil Van Dijk a trimis o lovitură de cap care a trecut puțin peste bara transversală.

+2 FOTO

Astfel, Liverpool a pierdut prima partidă sub conducerea lui Arne Slot și primele puncte din actuala stagiune de Premier League.

În etapa viitoare, “cormoranii” vor juca tot pe teren propriu, împotriva celor de la Bournemouth, în timp ce Nottingham va evolua în deplasare, cu Brighton.

FINAL » Liverpool - Nottingham Forest 0-1

Liverpool - Nottingham Forest » Echipele de start:

Liverpool (4-2-3-1): Alisson - Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Gravenberch, MacAllister - Salah, Szoboszlai, Diaz - Diogo Jota
Rezerve: Kelleher - Bradley, Endo, Gakpo, Gomez, Jones, Nunez, Quansah, Tsimikas
Antrenor: Arne Slot

Nottingham Forest (4-2-3-1): Sels - Williams, Milenkovic, Murillo, Aina - Yates, Ward-Prose - Dominguez, Gibbs-White, Anderson - Wood
Rezerve: Carlos Miguel - Awoniyi, Elanga, Hudson-Odoi, Jota Silva, Morato, Omobamidele, Toffolo, Williams
Antrenor: Nuno Espirito Santo

Stadion: Anfield Road (Liverpool)
Arbitru: Michael Oliver

Clasamentul actualizat din Premier League:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice
„Cutremur” la gigantul din Seria A! Și-a dat afară antrenorul după 4 etape: „Decizie în interesul clubului” » Cine e favorit să fie numit în locul lui

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”