INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Manchester City - Brentford 2-1 » Dublă pentru Erling Haaland

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 10:09 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 20:21

Manchester City a învins-o pe Brentford cu scorul de 2-1, pe Etihad Stadium din Manchester, în etapa a 4-a a noului sezon de Premier League.

"Albinele" au deschis scorul după doar 23 de secunde de la startul partidei, după o greșeală în apărarea lui City. Wissa a profitat de eroarea lui John Stones și a trimis mingea în plasa porții lui Ederson după o lovitură de cap.

Haaland, 9 goluri în 4 partide pentru City în acest sezon de Premier League

Campioana Angliei a restabilit egalitatea în minutul 19, prin Erling Haaland, care a fructificat o pasă venită din partea lui Kevin De Bruyne.

În minutul 26, “cetățenii” puteau trece în avantaj, însă șutul trimis de același De Bruyne a trecut puțin pe lângă poarta lui Flekken.

Echipa lui Pep Guardiola a trecut în avantaj în minutul 32, grație aceluiași Erling Haaland, care a protejat excelent mingea degajată de Ederson și l-a executat fără nicio emoție pe portarul olandez.

În minutul 67, City și-ar fi putut mări avantajul, însă șutul expediat de Jack Grealish a fost parat de același Flekken.

În minutul 79, Haaland a trecut pe lângă realizarea celui de-al treilea hattrick consecutiv în Premier League. Șutul norvegianului a lovit bara porții lui Brentford.

Astfel, Manchester City a câștigat cu 2-1 împotriva lui Brentford, aceasta fiind a 4-a victorie din tot atâtea partide disputate în actualul sezon de Premier League.

+2 FOTO

În etapa viitoare, City va primi vizita lui Arsenal, în derby-ul etapei a 5-a din Premier League, în timp ce Brentford va merge la Londra, pentru disputa împotriva celor de la Tottenham.

Rezultatele etapei a 4-a din Premier League

FINAL » Manchester City - Brentford 2-1

Manchester City - Brentford » Echipele de start:

Manchester City (3-2-4-1): Ederson - Walker, Stones, Akanji - Lewis, Kovacic - Savinho, De Bruyne, Gundogan, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega - Dias, Doku, Foden, Gvardiol, McAtee, Nunes, Rodri, B. Silva
Antrenor: Pep Guardiola

Brentford (3-5-2): Flekken - Ajer, Berg, Pinnock - Collins, Damsgaard, Norgaard, Janelt, Lewis-Potter - Mbueno, Wissa
Rezerve: Valdimarsson, Carvalho, Konak, Mee, Meghoma, Rasmussen, Schade, Trevitt, Yarmolyuk
Antrenor: Thomas Frank

Stadion: Etihad Stadium (Manchester)
Arbitru: Darren Bond

Clasamentul actualizat din Premier League:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice
„Cutremur” la gigantul din Seria A! Și-a dat afară antrenorul după 4 etape: „Decizie în interesul clubului” » Cine e favorit să fie numit în locul lui

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”