INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - IPSWICH

Startul meciului dintre Manchester City și Ipswich, din runda #2 din Premier League a fost unul nebun. Oaspeții au deschis scorul, dar campioana Angliei s-a dezlănțuit. +9   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 24 august 2024 19:02 / Actualizat sambata, 24 august 2024 19:54

Startul meciului dintre Manchester City și Ipswich, din runda #2 din Premier League a fost unul nebun. Oaspeții au deschis scorul rapid, dar campioana Angliei s-a dezlănțuit în minutele următoare și a câștigat partida în stil de mare echipă, 4-1, cu 3 goluri în câteva minute.

Cei de la Ipswich au deschis rapid scorul, prin Szmodics, care a înscris în minutul 7 din poziție de unu la unu cu portarul advers.

Ipswich nu a știut ce a lovit-o, după ce a deschis scorul cu City

+4 FOTO

Campioana Angliei s-a dezlănțuit imediat și a marcat de 3 ori. Erling Haaland (12) a egalat din penalty, apoi De Bruyne (14) i-a adus pe „cetățeni” în avantaj, după o gafă incredibilă a portarului advers.

La faza imediat următoare, Erling Haaland a rămas singur cu portarul și l-a învins cu o execuție de finețe.

Echipa lui Pep Gaurdiola a lovit de două ori și bara, prin Lewis și De Bruyne.

După pauză, gazdele au continuat să preseze, în speranța că vor marca golul care să închidă definitiv meciul. Cea mai importantă ocazie a părții secunde a fost cea a lui Haaland, din minutul 65. De Bruyne a centrat perfect, iar norvegianul a reluat cu capul din apropiere, însă portarul Muric s-a opus.

De Bruyne a mai avut o ocazie importantă în minutul 75, când a tras peste poartă dintr-o poziție bună. Haaland a reușit în cele din urmă „tripla”. L-a învins pe Muric cu un șut puternic, la colțul scurt, din marginea careului.

După acest meci, City ocupă primul loc, cu 6 puncte, la egalitate cu Brighton, în timp ce Ipswich se clasează pe 19, fără niciun punct.

Clasamnetul din Premier League

FINAL. Manchester City - Ipswich 4-1

Manchester City - Ipswich, echipele de start

Manchester City: Ederson - Akanji, Dias, Gvardiol - Lewis, Kovacic - Savinho, B. Silva, De Bruyne, Doku - Haaland
Rezerve: Ake, Grealish, Gundogan, Kabore, McAtee, Nunes, Orteaga, Stones, Walher
Antrenor: Pep Guardiola

Ipswich: Muric - Johnson, Tuanzebe, Woolfenden, Greaves, Davis - Hutchinson, Morsy, Luongo, Szmodics - Delap
Rezerve: Al-Hamadi, Burges, Cajuste, Chaplin, Edmundson, Harness, Taylor, Townsend, Walton
Antrenor: Kieran McKenna

Match Quiz Dinamo - Universitatea Craiova

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie