INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CITY - UNITED

FOTO Manchester City câștigă în debutul stagiunii din Regat » „Cetățenii” și-au adjudecat Supercupa Angliei, după ce au învins-o pe United la penalty-uri

Articol de - Publicat sambata, 10 august 2024 19:18 / Actualizat sambata, 10 august 2024 19:24

Manchester City și-a adjudecat Supercupa Angliei, învingând-o pe rivala United, în urma loviturilor de departajare. 1-1 a fost scorul la finele celor 90 minute, reușitele survenind abia pe final. Garnacho a deschis scorul pentru „diavoli” în minutul 82, iar Bernardo Silva a restabilit egalitatea în minutul 89.

Loviturile de departajare au fost un veritabil roller-coaster, executându-se opt serii: Bernardo Silva a ratat pentru „cetățeni”, Sancho și Evans, penalty-ul decisiv, pentru trupa lui Erik Ten Hag.

Din gheata lui Akanji a plecat șutul care le-a așezat celor de la City, un nou trofeu în vitrină. Ce start de stagiune pentru băieții lui Guardiola!

Este prima Supercupă pentru City, după cea cucerită în 2019.

Manchester City - Manchester United, echipele de start:

Manchester City: Ederson - Lewis, Akanji, Dias, Gvardiol - O'Reilly, Kovacic - Bobb, McAtee, Doku - Haaland
Rezerve: Ortega, Carson, Ake, De Bruyne, Kabore, M. Nunes, Phillips, Savio, B.
Manager: Pep Guardiola

Manchester United: Onana - Dalot, Maguire, Evans, E. Martinez - Casemiro, Mainoo - Diallo, Mount, B. Fernandes - Rashford
Rezerve: Bayindir, Antony, Collyer, Eriksen, Garnacho, McTominay, Pellistri, Sancho, Zirkzee
Manager: Erik ten Hag

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”