INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Marco Rossi, la cel mai drastic eșec din mandatul de selecționer al Ungariei: „Ar trebui să ne fie rușine! Jenant!”

Articol de - Publicat duminica, 08 septembrie 2024 10:42 / Actualizat duminica, 08 septembrie 2024 11:06

Marco Rossi (59 de ani), selecționerul Ungariei, a reacționat după cel mai drastic eșec din mandatul său de selecționer, înfrângerea cu Germania, scor 0-5.

Nemții au avut 23 de ocazii de gol și au cadrat 8 șuturi pe poartă, dintre care 5 s-au transformat în goluri. Marco Rossi consideră inacceptabilă prestația elevilor lui.

Marco Rossi, după cel mai drastic eșec din mandatul de selecționer al Ungariei: „Ar trebui să ne fie rușine! Jenant!”

„Am fost competitivi în prima repriză, nu am jucat rău, deși am comis câteva greșeli. Am încercat să-i presăm, dar am lăsat multe spații libere, iar ei au profitat. Nu e nevoie să zic nimic de a doua repriză. Când primești patru goluri într-o perioadă așa de scurtă, nu mai e nevoie să zici nimic, trebuie să uiți asta. Este un rezultat jenant, ar trebui să ne fie rușine! Principalul responsabil în aceste cazuri este întotdeauna antrenorul, adică eu.

Nu s-a întâmplat nimic neobișnuit la pauză, am discutat ce trebuie să schimbăm, dar după ce am primit al doilea gol am dispărut complet de pe teren, ceea ce este inacceptabil atunci când reprezinți naționala Ungariei.

Peste trei zile vom juca împotriva Bosniei, iar dacă nu reacționăm cum trebuie în acel meci, ar trebui să dispărem de pe scenă!”, a declarat selecționerul Marco Rossi, potrivit m4sport.hu.

Germania și Ungaria le mai au adversare în grupa de Liga Națiunilor pe Olanda și Bosnia.

Germania a învins-o pe Ungaria și la EURO 2024

Germania a învins-o pe Ungaria și la EURO 2024, scor 2-0, în etapa a doua a grupelor. Jamal Musiala deschidea scorul în minutul 22, iar căpitanul Germaniei de atunci, Ilkay Gundogan, stabilea scorul final în minutul 67.

Roland Sallai a avut un gol anulat de VAR în minutul 45+2, pe motiv de ofsaid. Germania câștiga atunci grupa cu 7 puncte, Elveția ocupa locul 2 cu 5 puncte, Ungaria termina pe locul 3 cu 3 puncte, iar pe ultimul loc s-a clasat Scoția, cu un singur punct obținut.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva! Nu accept”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc