INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Marcus Rashford a marcat după 189 de zile » Manchester United, victorie fără emoții pe terenul lui Southampton

Articol de - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 18:26 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 19:54

Atacantul englez în vârstă de 26 de ani, Marcus Rashford, a marcat primul său gol pentru Manchester United în campionat după o seceta de 189 de zile, contribuind la victoria „Diavolilor Roșii” în fața celor de la Southampton (3-0) din etapa a 4-a a noului sezon de Premier League.

Rezultatele etapei a 4-a din Premier League

Ultima partidă din Premier League în care Marcus Rashford reușise să marcheaze a avut loc pe 9 martie, atunci când formația lui Ten Hag a învins-o pe Everton (2-0) pe Old Trafford.

Marcus Rashford a marcat golul de 2-0 în meciul cu Southampton

Astăzi, în minutul 41 al disputei cu Southampton, atacantul englez a fructificat o pasă primită din partea lui Amad Diallo și l-a învins pe Aaron Ramsdale cu un șut imparabil din colțul careului.

Pentru United au mai marcat Matthijs De Ligt (minutul 35) și Alejandro Garnacho (minutul 90+6).

La scorul de 0-0, Southampton a ratat o lovitură de la 11 metri prin Cameron Archer (minutul 33). De asemenea, "Sfinții" au rămas în 10 oameni. Jack Stephens a primit cartonaș roșu după un fault dur comis asupra lui Alejandro Garnacho.

Rashford nu a făcut parte din lotul Angliei la EURO 2024

Prestațiile slabe din sezonul trecut l-au făcut pe atacantul lui United să-și piardă locul în naționala Angliei.

Astfel, Marcus Rashford nu a fost convocat de Gareth Southgate pentru turneul final din vara trecută din Germania, unde "leii" au ajuns până în finala competiției, pe care au pierdut-o în fața Spaniei (1-2).

De asemenea, Rashford nu a fost convocat nici de noul selectioner al Angliei, Lee Carsley, pentru dubla cu Irlanda și Finlanda din UEFA Nations League. Englezii s-au impus cu 2-0 în ambele partide.

Southampton - Manchester United » Echipele de start:

Southampton (3-5-2): Ramsdale - Sugawara, Bednarek, Stephens - Dibling, M. Fernandes, Downes, Ugochukwu, Walker-Peters - Brereton Diaz, Archer
Rezerve: McCarthy - Aribo, Armstrong, Cornet, Fraser, Lallana, Harwood-Bellis, Stewart, Taylor
Antrenor: Russell Martin

Manchester United (4-2-3-1): Onana - Mazraoui, De Ligt, Martinez, Dalot - Eriksen, Mainoo - Diallo, B. Fernandes, Rashford - Zirkzee
Rezerve: Bayindir - Antony, Casemiro, Evans, Garnacho, Maguire, Ugarte, Wheatley, Collyer
Antrenor: Erik Ten Hag

Clasament Premier League:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”