INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII PE NAȚIUNI

VIDEO Prestație horror pentru Ngezana » Două gafe majore în meciul naționalei Africii de Sud

Articol de - Publicat miercuri, 11 septembrie 2024 09:34 / Actualizat miercuri, 11 septembrie 2024 09:34

Siyabonga Ngezana (26 de ani), fundașul lui FCSB, a comis un penalty în meciul dintre Africa de Sud și Sudanul de Sud, scor 3-2, din etapa a doua a calificărilor pentru Cupa Africii pe Națiuni.

Ngezana a tras din spate un adversar în careu în minutul 13, iar Sudanul de Sud a deschis scorul în urma loviturii de la 11 metri. Africa de Sud a câștigat până la urmă, grație unui gol marcat în minutul 90+5.

Siyabonga Ngezana, gafă incredibilă la naționala Africii de Sud

Siyabonga Ngezana a fost integralist în meciul Africii de Sud cu Sudanul de Sud. Fundașul lui FCSB a comis un penalty în minutul 13, prin care adversarii au deschis scorul.

Oswin Appollis a restabilit egalitatea doar două minute mai târziu, iar același Appollis a adus Africa de Sud în avantaj chiar înainte de intrarea la cabine, în minutul 45+2.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 57 după reușita lui Valentino Kuach Yuel. Și de această dată, Ngezana a fost părtaș. A alunecat în fața marcatorului, lăsându-i liberă calea spre gol. Africa de Sud a dat lovitura în minutul 90+5 după reușita lui Thalente Mbatha.

Siyabonga Ngezana a fost integralist și în prima etapă a calificărilor de la Cupa Africii pe Națiuni, în remiza cu Uganda, scor 2-2.

Siyabonga Ngezana este așteptat să fie titular în derby-ul cu CFR Cluj

Siyabonga Ngezana este așteptat să fie titular în derby-ul dintre FCSB și CFR Cluj, din etapa a noua a Superligii. Ngezana a bifat 5 apariții în Superligă în acest sezon și a reușit să marcheze un gol în victoria cu UTA Arad, scor 2-0.

În total, Ngezana a jucat 13 meciuri pentru FCSB în această stagiune. Pe lângă cele 5 meciuri din Superligă, Ngezana a jucat și în Supercupa câștigată de FCSB în fața Corvinului, scor 3-0.

Fundașul din Africa de Sud a jucat și 7 meciuri în preliminariile cupelor europene, bifând 5 partide în preliminariile Champions League și 2 în preliminariile Europa League.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
ȘOCANT: Aici vrea UEFA să se joace la Euro 2028! Mesaj sumbru la porțile arenei: „Moartea nu este neagră, ci doar bleumarin mai închis”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”