INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AMICALE

Seara triplelor » Rrahmani a asistat de pe gazon la show-ul lui Haaland + Spania a reușit scorul zilei

Erling Haaland a înscris de 3 ori în Norvegia - Kosovo // foto: Twitter

Articol de - Publicat joi, 06 iunie 2024 08:11 / Actualizat joi, 06 iunie 2024 09:27

Norvegia a învins selecționata din Kosovo într-un meci amical disputat la Oslo, scor 3-0, hat-trick Erling Haaland ♦ Spania a reușit scorul serii în amicalele internaționale, 5-0 cu Andorra, triplă și aici, semnată de Mikel Oyarzabal.

Campionatul European se apropie cu pași repezi, doar 8 zile ne despart de spectacolul fotbalistic din Germania. Până atunci, echipele naționale, calificate sau nu la turneul final, dispută meciuri de pregătire.

„Bun venit, Iulian Cristea!” » A fost dat afară de Rapid, iar astăzi a fost prezentat la noua echipă din Superliga
MERCATO

Albion Rrahmani și Krasniqi, martori la tripla lui Erling Haaland în Norvegia - Kosovo

Un duel intrigant, chiar dacă a pus față în față două selecționate care nu au prins biletele pentru EURO 2024, a fost Norvegia - Kosovo. La oaspeți, atacantul rapidist Albion Rrahmani a jucat 55 de minute, fiind introdus în luptă în minutul 35 pentru a-l înlocui pe accidentatul Valon Berisha.

În acel moment, norvegienii conduceau cu 1-0, gol Erling Haaland în minutul 15. În repriza secundă, vârful lui Manchester City și-a definitivat tripla, cu reușite în minutele 70 și 75.

Celălalt rapidist din echipa kosovară, Ermal Krasniqi, la un pas de transferul la Sparta Praga, a rămas tot meciul rezervă.

Tot cu 3-0 a câștigat seara trecută și Franța, în compania Luxemburgului. Kylian Mbappe a înscris un gol și a pasat decisiv la celelalte două, semnate de Randal Kolo Muani și Jonathan Clauss.

Spania a reușit scorul serii: 5-0 cu Andorra

Scorul serii l-a stabilit, însă, Spania. Elevii lui Luis de la Fuente au înscris de 5 ori contra celor din Andorra. Consemnăm și aici un hat-trick, semnat de Mikel Oyarzabal, atacantul celor de la Real Sociedad.

Realizarea lui este cu atât mai impresionantă având în vedere că el a intrat pe teren la începutul reprizei secunde și a punctat de 3 ori în numai 28 de minute: '53, '66, '73.

Ayoze Perez (minutul 24) și Ferran Torres (81) au înscris celelalte două goluri ale Furiei Roja, care a turat motoarele în perspectiva Campionatului European.

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”