INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO Panică la Copa America » Arbitrul a LEȘINAT și a fost scos pe targă

Momentul în care arbitrul  Humberto Panjoj este ajutat de portarul Maxime Crepeau / Foto: Mexsport (Manu Heredia - X)
Momentul în care arbitrul Humberto Panjoj este ajutat de portarul Maxime Crepeau / Foto: Mexsport (Manu Heredia - X)

Articol de - Publicat miercuri, 26 iunie 2024 12:37 / Actualizat miercuri, 26 iunie 2024 12:42

Arbitrul asistent Humberto Panjoj (36 de ani) a leșinat miercuri din cauza căldurii în timpul meciului Peru - Canada, scor 0-1, de la Copa America.

Incidentul s-a petrecut aproape de finalul prelungilor primei reprize. Maxime Crepeau, portarul Canadei, l-a văzut prăbușit pe guatemalezul Humberto Panjoj. Crepeau a fugit să îl ajute pe Panjoj spre centrul terenului.

Maxime Crepeau, salvator cu un gest splendid

Portarul s-a asigurat că tușierul leșinat nu își va înghiți limba și a atras atenția pentru ce s-a întâmplat. Meciul s-a oprit, iar stafful medical i-a acordat asistentului primul ajutor. Din fericire, nu s-a produs nicio tragedie. Humberto Panjoj a fost stabilizat ulterior de către medici.

Panjoj a fost scos de pe teren pe targă și a fost înlocuit pentru restul partidei. La meciul disputat în Kansas (Statele Unite ale Americii), temperatura a fost de 32 de grade, umiditatea ajungând la 53 %.

VIDEO Arbitrul asistent a leșinat din cauza căldurii la meciul de la Copa America dintre Peru și Canada

Partida s-a terminat cu victoria Canadei în fața Perului, scor 1-0. Singura reușită a jocului a fost semnată de către Jonathan David, atacantul lui Lille, în minutul 74.

Peru a jucat în inferioritate numerică din minutul 59, când a fost eliminat fundașul Miguel Araujo.

Situația din Grupa A de la Copa America

În celălalt meci al Grupei A de la Copa America, din etapa a doua, Argentina a învins Chile tot cu același scor, grație golului marcat de Lautaro Martinez în minutul 88.

După două etape, Argentina conduce grupa cu 6 puncte și este calificată matematic în sferturile de la Copa America. Canada (3 de puncte) se află pe locul 2, în timp ce Chile și Peru au ambele câte un punct după două meciuri.

În faza sferturilor de la Copa America se califică primele două clasate din cele 4 grupe.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”