INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRECIA

FOTO PAOK merge perfect în campionat » Trupa lui Răzvan Lucescu s-a instalat pe primul loc

Răzvan Lucescu

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 23:47 / Actualizat duminica, 25 august 2024 23:52

PAOK Salonic a învins-o pe teren propriu pe Panetolikos, scor 2-0, în etapa 2 din campionatul Greciei. Trupa lui Răzvan Lucescu (55 de ani) pare că a depășit „șocul” eliminării din Liga Campionilor și a ajuns la 3 victorii consecutive în toate competițiile.

Ultima „victimă” a fost Panetolikos, formația la care evoluează și fundașul român Sebastian Mladen (32 de ani), care a evoluat pentru Farul Constanța în perioada 2016-2022.

PAOK s-a desprins pe final cu Panetolikos și a urcat pe primul loc

Prima repriză a fost extrem de complicată pentru PAOK. Campioana Greciei nu a reușit să înscrie, iar prima parte a meciului s-a încheiat nedecis, 0-0. Descătușarea a venit în actul secund.

Joan Sastre (27 de ani) a deschis scorul pentru PAOK, în minutul 51. Sebastian Mladen, fundașul român de la Panetolikos, a fost înlocuit în minutul 62. Trupa lui Răzvan Lucescu s-a desprins în minutul 79, grație reușitei semnate de Tarik Tissoudali (31 de ani), vârf trimis pe teren cu 8 minute mai devreme de antrenorul român.

PAOK a învins-o pe Panetolikos, foto: X PAOK

Tissoudali a mai înscris o dată, însă reușita sa a fost anulată de VAR din cauza unui ofsaid, în minutul 90+3. S-a terminat 2-0 pentru PAOK, iar campioana Greciei este lider, cu 6 puncte după primele 2 etape. Pentru PAOK urmează returul cu Shamrock Rovers, din play-off-ul Europa League. În tur, grecii s-au impus fără probleme, scor 4-0.

Răzvan Lucescu a remarcat un jucător după succesul lui PAOK: „Are calitate”

Antrenorul român a oferit prima reacție după acest succes. Lucescu l-a lăudat pe marcatorul golului 2, atacantul marocan Tarik Tissoudali.

„Tissoudali a marcat astăzi, mă bucur pentru el, are o calitate foarte mare. Acum trebuie să găsim momentul potrivit pentru a integra noile noastre achiziții. Avem un sezon foarte lung în față, iar toți fotbaliștii vor fi importanți.

Nu știam cum va reacționa Shoretire (n.r. - mijlocaș trimis pe teren în minutul 85, venit de la juniorii lui United). Trebuie să învețe filozofia noastră și responsabilitățile pe care le va avea în fiecare meci. Este o victorie importantă pentru noi, acum ne concentrăm pe următorul meci. Nu am informații despre alte transferuri, există oameni care se ocupă de acest aspect”, a declarat Lucescu, potrivit metrosport.gr.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor