INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Parma, înfrângere usturătoare după 2-0 la pauză » Man și Mihăilă au reușit câte un assist

Articol de - Publicat luni, 16 septembrie 2024 21:25 / Actualizat luni, 16 septembrie 2024 23:30

Parma a pierdut dramatic acasă cu Udinese, scor 2-3, după ce echipa lui Dennis Man și Valentin Mihăilă a condus la pauză cu 2-0. Mircea Lucescu, selecționerul României, a fost prezent la meci pentru a-i vedea la treabă pe internaționalii români.

Valentin Mihăilă a părăsit accidentat terenul în minutul 88. Dennis Man a fost și el schimbat în minutul 70.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, câte un assist în prima repriză

Parma a început tare meciul și în minutul 2 deja se deschidea scorul, după ce Valentin Mihăilă i-a centrat perfect mingea în careu lui Del Prato.

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 43, când Dennis Man i-a pasat ideal lui Bonny, care a finalizat cu un șut plasat din careu.

După pauză a urmat dezastrul pentru Parma. Lucca a redus din diferență în minutul 49, iar în minutul 68 Florian Thauvin restabilea egalitatea după o serie de gafe în apărarea Parmei. Keita, jucător introdus pe teren în minutul 55 la Parma, și-a lăsat echipa în inferioritate numerică după ce a văzut al doilea „galben” în minutul 73, după ce fusese avertizat prima dată în minutul 62.

La 4 minute după eliminarea lui Keita, Thauvin stabilea scorul final marcând din apropierea porții. Golul a fost analizat la VAR, dar a fost validat ulterior. Parma rămâne pe locul 12 în Serie A, în timp ce Udinese a devenit lider, cu 10 puncte după 4 etape.

Programul etapei a 4-a din Serie A

Parma - Udinese 2-3

Au marcat: Del Prato 2, Bonny 43 / Lucca 49, Thauvin 68, 79

• Click aici pentru statisticile meciului

Echipele de start în Parma - Udinese:

Parma (4-2-3-1): Chichizola - Del Prato, Balogh, Circati, Coulibaly - Sohm, Garcia - Man, Mihăilă, Cancellieri - Bonny
Antrenor: Fabio Pecchia (51 de ani)

Udinese (3-5-2): Okoye - Kristensen, Bijol, Giannetti - Ehizibue, Lovric, Karlstrom, Payero, Kamara - Thauvin, Lucca
Antrenor: Kosta Runjaic (53 de ani)

Arbitru: R. Abisso (Italia)
Arbitri asistenți: F. Bercigli și F. Cortese (ambii din Italia)
Arbitru VAR: A. Di Paolo
Arbitru asistent VAR: M. Gariglio
Arbitru de rezervă: S. Galipo (Italia)

Stadion: Ennio Tardini (Parma)

Clasamentul la zi din Serie A:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”