INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Record magic în Premier League » A devenit primul jucător cu 23 de sezoane pe prima scenă a Angliei

James Milner (numărul 6) în meciul  Everton – Brighton 0-3 / Foto: Imago Images
James Milner (numărul 6) în meciul Everton – Brighton 0-3 / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 17 august 2024 19:04 / Actualizat sambata, 17 august 2024 23:57

James Milner (38 de ani), mijlocașul central al lui Brighton, a devenit primul jucător din istoria Premier League care adună 23 de sezoane în primul eșalon al fotbalului englez.

Milner a fost titularizat de către antrenorul Fabian Hurzeler (31), cu șapte ani mai tânăr decât el, în meciul Everton – Brighton, contând pentru prima etapă din noul sezon al campionatului Angliei. El a jucat până în minutul 82, iar echipa sa a câștigat în deplasare cu un categoric 3-0! James Milner a primit cartonașul galben în minutul 31.

James Milner / FOTO: Football on TNT Sports

Carieră impresionantă pentru James Milner

James Milner a evoluat în cariera sa pentru șapte echipe: Swindon Town (șase meciuri / două goluri), Brighton (21 de meciuri / 2 pase de gol), Leeds (53 de meciuri / cinci goluri / două pase de gol), Aston Villa (126 de meciuri / 22 de goluri / 26 de pase de gol), Newcastle (136 de meciuri / 11 goluri / 20 de pase de gol), Manchester City (203 meciuri / 19 goluri / 39 de pase de gol) și Liverpool (332 de meciuri / 26 de goluri / 46 de pase de gol).

Milner se află la Brighton din vara anului 2023, după despărțirea de Liverpool. Între 2010 și 2015, el a îmbrăcat tricoul lui Manchester City, care l-a cumpărat de la Aston Villa în schimbul sumei de 22 de milioane de euro.

La Liverpool și Manchester City, James Milner a cunoscut succesul în fotbalul mare. În tricoul „cormoranilor” a câștigat șapte trofee importante, iar în cel al „cetățenilor” cinci.

Milner a cucerit cu Liverpool: UCL (2019), Supercupa Europei, Campionatul Mondial al Cluburilor și Premier League (toate trei în 2020), Cupa Angliei și Cupa Ligii Angliei (ambele în 2022) și Supercupa Angliei (2023).

La Manchester City, el și-a adjudecat Premier League (2012 și 2014), Cupa Angliei (2011), Cupa Ligii Angliei (2014) și Supercupa Angliei (2013).

James Milner, un jucător incredibil de polivalent

Cea mai mare parte a carierei sale și-a petrecut-o pe postul de mijlocaș central, însă a strâns partide consistente pe aproape toate posturile.

James Milner a acumulat, de asemenea, 61 de selecții și un gol în tricoul naționalei Angliei.

Match Quiz Rapid - Dinamo

Ce așteptări ai de la derby-ul bucureștean? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
L-a desființat! Jucătorul de la FCSB, criticat după derby-ul cu CFR: „E un fluturaș pe teren” + „Arată destul de prostuț defensiv”
Cristi Borcea și-a găsit cu greu cuvintele când a ajuns la căpătâiul lui Gigi Mulțescu: „Nu mai știu de câte ori...”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc