INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Prima etapă, primul mare scandal de arbitraj în Premier League » Un „roșu” neînțeles de presa britanică și aproape de bătaie pe tunel: transmisiunea TV s-a oprit brusc

Dan Burn, fundașul lui Newcastle, i-a pus mâna în gât unui adversar de la Southampton. +8   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 17 august 2024 17:44 / Actualizat sambata, 17 august 2024 19:03

Prima etapă din Premier League a oferit și prima decizie controversată de arbitraj, venită în meciul Newcastle - Southampton, 1-0.

Fabian Schar, fundașul central al lui Newcastle, a fost eliminat în minutul 28 de arbitrul Craig Pawson, pentru comportament nesportiv.

Prima etapă, primul mare scandal în Premier League! Ce s-a întâmplat în Newcastle - Southampton

+3 FOTO

Ce s-a întâmplat în minutul 28? Schar controla mingea și s-a întors cu spatele la Brereton Diaz, iar jucătorul lui Southampton l-a împins pe elvețian. Stoperul a căzut, dar s-a ridicat imediat și s-a îndreptat spre adversar. După ce l-a împins cu mâna, Schar l-a atins pe Diaz cu capul.

Brereton a căzut pe gazon și a început să se țină cu mâna de cap, exagerând contactul, iar Craig Pawson i-a arătat lui Schar cartonașul roșu. Faza a fost revăzută în camera VAR, iar decizia din teren a fost menținută. Astfel, Newcastle a rămas în 10 oameni în minutul 28 al primului meci din noul sezon de Premier League.

Presa din Anglia a taxat decizia arbitrului și căderea lui Brereton Diaz. „Schar, în vârstă de 32 de ani, a fost împins la pământ din spate și a reacționat furios, mai întâi împingându-l pe Diaz și apoi punându-și fruntea pe fruntea adversarului, înainte ca starul lui Southampton să cadă teatral”, a scris Daily Mail.

Conducerea Premier League a explicat decizia în timpul meciului

Meciul nici măcar nu ajunsese la pauză, iar conducerea Premier League a emis un mesaj în care a oferit explicația eliminării lui Schar. Aceasta a fost încadrată la categoria „comportament violent”.

„Arbitrul i-a acordat cartonașul roșu lui Schar pentru comportament violent. VAR a verificat și a confirmat decizia din teren”, se arată în comunicatul oferit de Premier League, încă din prima repriză a meciului dintre Newcastle și Southampton, din prima etapă a noului sezon de Premier League.

După decizia arbitrului, pe teren s-a creat un meleu, jucătorii celor două echipe fiind la un pas de bătaie.

Scandal monstru la pauză

După ce jucătorii au intrat la vestiare, a izbucnit un scandal-monstru pe tunel. Dan Burn, fundașul lui Newcastle, i-a pus mâna în gât unui adversar de la Southampton.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”