INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO+FOTO 3 din 3! Barcelona câștigă pe terenul lui Vallecano » Dani Olmo, debut cu gol pentru catalani. Rațiu a fost doar rezervă

Vallecano - Barcelona, foto: Imago Images +16   FOTO
Vallecano - Barcelona, foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 28 august 2024 01:50 / Actualizat miercuri, 28 august 2024 01:50

Barcelona a învins-o pe Rayo Vallecano, scor 2-1, în etapa 3 din La Liga. A fost o partidă extrem de complicată pentru catalani, care s-au văzut conduși încă din minutul 10.

În cele din urmă, trupa lui Hansi Flick s-a impus și are procentaj maxim în primele 3 etape din campionatul Spaniei. Andrei Rațiu, fundașul dreapta al echipei naționale, a fost lăsat pe banca de rezerve.

Primă repriză slabă pentru Barcelona

Partida a început extrem de slab pentru catalani. Unai Lopez a deschis scorul în minutul 10, după o pasă din partea lui Jorge de Frutos. Lopez a trimis din careul mic în dreapta lui ter Stegen.

Catalanii au cerut penalty 4 minute mai târziu. Lamine Yamal a căzut în careu, acuzând un fault. Jucătorii lui Flick l-au înconjurat pe Grado, arbitrul partidei, însă acesta nu s-a lăsat convins și nu a acordat nimic.

Vallecano a prestat un fotbal extrem de solid în primele 45 de minute, iar Barcelona nu a găsit calea spre poarta lui Dani Cardenas.

VIDEO. Rezumatul meciului Rayo Vallecano - Barcelona (1-2)

Dani Olmo a debutat cu gol pentru Barcelona

Flick a simțit momentul dificil prin care trece echipa sa și a trecut la fapte. L-a trimis în startul reprizei secunde pe teren pe Dani Olmo, cea mai importantă achiziție a Barcelonei din această vară. El l-a înlocuit pe Ferran Torres.

Modificarea s-a simțit instant! Olmo a pătruns în careu la prima atingere de balon și a căzut, solicitând o lovitură de la 11 metri. Grado nu a acordat, însă, nici de această dată.

Catalanii au forțat egalarea și au avut câteva ocazii importante. Raphinha (54) a șutat din lovitură liberă, puțin pe lângă bara din partea stângă. 4 minute mai târziu, același Olmo a preluat o pasă precisă și a trimis un șut de la mare distanță, direct în „transversală”!

A fost doar un avertisment, pentru că ulterior Pedri le-a adus egalarea catalanilor în minutul 60. Raphinha l-a găsit foarte bine în interiorul careului, iar Pedri a finalizat cu un șut superb.

Lewandowksi a înscris pentru catalani 10 minute mai târziu, însă reușita polonezului a fost anulat după intervenția VAR din cauza unui fault care s-a petrecut înainte ca balonul să ajungă la Robert Lewandowski.

+11 FOTO

Inevitabilul s-a produs în minutul 82. Dani Olmo și-a arătat clasa și a debutat cu gol pentru Barcelona. Lamine Yamal i-a trimis o pasă curajoasă în careu, iar fostul jucător de la Leipzig a expediat un șut plasat, care nu i-a dat nicio șansă lui Cardenas.

Trupa lui Flick putea închide meciul în prelungiri, însă Bernal nu a reușit să-l învingă pe portarul lui Rayo.

S-a terminat 2-1 pentru Barcelona, care are un început de sezon fără greșeală, 9 puncte din 9 posibile. Catalanii s-au instalat momentan pe primul loc. De cealaltă parte, Rayo este pe locul 8, cu 4 puncte acumulate.

Pentru Barcelona urmează duelul de pe teren propriu cu Valladolid, în timp ce formația lui Rațiu se va deplasa pe terenul lui Espanyol.

Rezultatele și pogramul complet al etapei #3 din La Liga

FINAL » Rayo Vallecano - FC Barcelona 1-2

+11 FOTO

Rayo Vallecano - FC Barcelona, echipele de start:

Vallecano (4-2-3-1): Cardenas - Balliu, Lejeune, Mumin, Espino - U. Lopez, Valentin - de Frutos, Palazon, A. Garcia - Camello
Rezerve: Batalla, Chavarria, Ciss, Diaz, Embarba, Eto'o, P. Ferandez, Gumbau, A. Henandez, Nteka, Rațiu, Trejo
Antrenor: Inigo Perez

Barcelona (4-3-3): ter Stegen - Kounde, Cubarsi, I. Martinez, Martin - Bernal, Pedri - Yamal, Raphinha, F. Torres - Lewandowski
Rezerve: Astralaga, Balde, Casado, Cuenca, Dmoinguez, Fort, F. Lopez, Olmo, Pena, Torre, P. Victor
Antrenor: Hansi Flick

Stadion: Campo de Futbol de Vallecas (Madrid)
Arbitru: Cesar Soto Grado / Arbitru VAR: Jorge Vazquez

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League