INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA

Un El Clasico nemaipomenit: nu se mai întâmplase așa ceva de 17 ani!

Real Madrid - Barcelona // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 26 octombrie 2024 22:54 / Actualizat sambata, 26 octombrie 2024 23:18

Jucătorii lui Real Madrid au fost surprinși în ofsaid de 7 ori în primele 35 de minute ale meciului cu Barcelona. Capcana blaugrana a funcționat ultima oară atât de eficient într-un meci de campionat din 2007!

Hansi Flick a ales să trimită pe „Santiago Bernabeu” același „11” folosit contra lui Bayern Munchen la mijlocul săptămânii. Totodată, să le ofere elevilor lui aceleași instrucțiuni defensive trasate și în partida contra bavarezilor.

Scenografie demnă de El Clasico! „Santiago Bernabeu”, pictat alb-mov: ce au afișat fanii Realului
REAL MADRID - BARCELONA

Linia de 4 apărători, Kounde - Cubarsi - Inigo Martinez - Balde, a stat mereu sus, măcar la 40 de metri de propria poartă, uneori chiar la mijlocul terenului. Având în vedere ce oameni rapizi are în față, pe Mbappe și Vinicius, era de așteptat ca Real Madrid să apeleze la multe pase lungi.

Un El Clasico incredibil: 7 ofsaiduri pentru Real Madrid până în minutul 35!

Capcana la ofsaid a oaspeților a funcționat perfect în prima parte a meciului. Până în minutul 35, arbitrul asistent din jumătatea de teren a Barcelonei a ridicat fanionul de 6 ori. Au fost de fapt 7 poziții în afara jocului, una sancționată la intervenția arbitrilor din camera VAR.

Potrivit Opta, nu se mai întâmplase ca un adversar al Barcelonei să înregistreze 7 ofsaiduri în prima repriză a unui meci din aprilie 2007, când catalanii o învingeau pe Levante cu 1-0.

Până la pauză, s-a întâmplat și a opta oară ca unul dintre jucătorii lui Real să fie surprins în ofsaid. De 6 ori, cel prins în „flagrant” a fost Kylian Mbappe, inclusiv în minutul 30, când francezul a înscris, reușita fiindu-i ulterior anulată, la intervenția din camera VAR.

În ultimii 20 de ani, s-a mai întâmplat o singură dată ca Real Madrid să înregistreze 8 ofsaiduri într-o primă repriză a unei partide de campionat, contra Celtei Vigo în martie 2013.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Protest în fotbalul românesc » N-au mai rezistat și au întârziat startul meciului de azi: „5 luni fără salarii = 5 luni fără respect”
Liga 2

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”