INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

De ce îl numesc „Bobby” colegii de la Real Madrid pe puștiul brazilian Endrick

Endrick // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 28 august 2024 19:13 / Actualizat miercuri, 28 august 2024 19:21

Endrick, puștiul de 18 ani sosit în această vară la Real Madrid, este alintat „Bobby” de noii lui colegi, după ce a afirmat că Sir Bobby Charlton este unul dintre idolii lui în fotbal.

Atunci când a fost întrebat care sunt idolii lui fotbalistici, Endrick l-a numit pe Sir Bobby Charlton, legendarul fost jucător al lui Manchester United, stins din viață în octombrie 2023, la vârsta de 86 de ani.

Alegerea lui a făcut valuri, având în vedere că vorbim despre un fost jucător retras din activitate în 1973, cu 33 de ani înainte ca Endrick să se nască.

Tânărul atacant brazilian nu a scăpat de ironii sau de acuzațiile că ar minți, fiind chiar editat în unele clipuri de acum mai bine de 50 de ani, ca făcând parte din publicul de la meciurile jucate de Sir Bobby Charlton.

De ce îl numesc colegii de la Real Madrid „Bobby” pe puștiul brazilian Endrick

Faptul că noul lor coleg a devenit o „memă” nu a trecut neobservat în vestiarul lui Real Madrid. După ce Endrick și-a deschis contul la Real, marcând primul lui gol în tricoul blanco în victoria cu 3-0 cu Real Valladolid, mai mulți dintre coechipieri l-au alintat „Bobby” pe rețelele sociale, la fotografiile postate de brazilian din meciul de duminică.

Printre aceștia îi numărăm pe Thibaut Courtois, Antonio Rudiger, David Alaba, Rodrygo Goes, Eder Militao și Jude Bellingham. Cel din urmă i-a scris „Bobbiiigol”.

Introdus pe teren în minutul 86 din Real Madrid - Real Valladolid, Endrick a înscris la 11 minute distanță. A primit mingea la marginea careului advers, și-a depășit un adversar folosindu-se de piciorul stâng și a finalizat cu dreptul, șut în forță la firul ierbii, la prima bară.

Pe 23 martie, după ce a înscris unicul gol al amicalului Anglia - Brazilia 0-1, disputat pe Wembley, Endrick a ținut să-l menționeze pe Bobby Charlton: „Este un idol aici. Să joc într-un stadion unde a jucat și el, să înscriu în data în care Ronaldo și-a făcut debutul la națională... (n.r. - cu 30 de ani în urmă) Sunt amintiri speciale pentru mine”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League