INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

VIDEO+FOTO Trofeul Ligii Campionilor a ajuns la Madrid » Zeci de mii de suporteri i-au așteptat pe fotbaliștii lui Real Madrid în piața Cibeles. Vorbele lui Toni Kroos au emoționat până la lacrimi

Fotbaliștii celor de la Real Madrid au sărbătorit alături de suporteri a 15-a Ligă a Campionilor din istoria clubului, câștigată în finala de pe Wembley, când „galacticii” au învins-o pe Borussia Dortmund, scor 2-0. +13   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 02 iunie 2024 22:15 / Actualizat duminica, 02 iunie 2024 22:31

Fotbaliștii celor de la Real Madrid au sărbătorit în această seară alături de suporteri a 15-a Ligă a Campionilor din istoria clubului, câștigată în finala de pe Wembley, când „galacticii” au învins-o pe Borussia Dortmund, scor 2-0.

Bucuria a fost fără margini la Madrid, chiar dacă suporterii „galacticilor” sunt deja obișnuiți cu cucerirea celui mai important trofeu pe plan european. A fost a 6-a „urecheată” din ultimii 10 ani.

Sărbătoarea celor de la Real Madrid, după ce au câștigat a 15-a Ligă a Campionilor / foto: Marca
+9 FOTO

Îmbrăcați la „4 ace”, fotbaliștii Realului, în frunte cu antrenorul Carlo Ancelotti și președintele Florentino Perez au ajuns în jurul orei 20:00 la Puerta del Sol, o piață celebră a orașului. Acolo, au fost premiați de Isabel Diaz Ayuso, președintele comunității madrilene.

După ceremonie, au ieșit pe balcon, unde Dani Carvajal a ținut un discurs în fața a zeci de mii de suporteri, apoi a dat tonul scandării preferate „Somos los reyes de Europa” („Suntem regii Europei”).

VIDEO. Fotbaliștii de la Real Madrid au sărbătorit alături de suporteri a 15-a Ligă a Campionilor din istoria clubului

Apoi, au pornit într-un autocar spre piața Cibeles, locul tradițional de sărbătorire al trofeelor obținute de „galactici”. Întreaga piață a izbucnit în urlae în momentul în care eroii au ajuns la fața locului.

Mai mulți fotbaliști, printre care Nacho și Rudiger și Carvajal, le-au mulțumit suporterilor pentru susținerea necondiționată și au cântat alături de aceștia.

Cel mai emoționant moment al serii a fost acela în care microfonul a ajuns la Toni Kroos, fotbalist care ajungea la Real Madrid în urmă cu 10 ani și se va retrage după Euro 2024. Finala de sâmbătă a fost ultimul lui meci în tricoul blanco.

„În urmă cu 3 săptămâni, v-am promis un lucru, că o să reușim, iar astăzi ne aflăm aici pentru a sărbători a 15-a Ligă. Vă mulțumesc mult pentru 10 ani minunați, îmi găsesc cu greu cuvintele”, a spus Toni Kross, discurs în urma căruia mulți dintre oamenii prezenți au izbucnit în lacrimi.

Pe lângă câștigarea Ligii Campionilor, fanii Realului au sărbătorit și sosirea lui Kylian Mbappe pe „Santiago Bernabeu”. Starul francez a semnat astăzi cu „galacticii”. Mai mulți suporteri au ieșit în stradă cu tricouri inscripționate cu numele acestuia.

„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
Din a patra divizie pe culmea Europei în 3 ani! » Fotbalistul refuzat de Craiova a costat 850.000 euro. Acum e cotat la 40 de milioane și e cel mai bun de la Euro 2024!
Euro 2024
Explică atacurile lui Alin Stoica: „Din cauza asta are această răutate aparte și rupere de realitate”
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda