INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - VALLADOLID

Real Madrid a învins-o pe Valladolid cu scorul de 3-0, în runda cu numărul #2 din La Liga. +13   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 20:07 / Actualizat duminica, 25 august 2024 20:26

Kylian Mbappe a fost periculos încă din startul meciului. A încercat să îl învingă pe Hein cu un șut pe jos, dar portarul oaspeților s-a opus. Tot Mbappe a fost protagonist și la faza din minutul 31, când Rudiger l-a lansat cu o pasă peste apărarea adversă, dar a tras în portar.

+8 FOTO

Madrilenii au deschis scorul imediat după pauză, în minutul 50, când Federico Valverde a marcat dintr-o lovitură liberă. Mingea a fost deviată de zid și s-a „scurs” în plasă. Campioana Europei își putea majora avantajul prin Guler, care a tras în portar din poziție ideală.

Valladolid putea egala în minutul 59, când Raul Moro a tras peste poartă din interiorul careului. A urmat ocazia imensă a lui Mbappe, care nu a reușit să „tranșeze” meciul dintr-o poziție excelentă.

A făcut-o însă nou-intratul Brahim Diaz. Lansat perfect de Militao, fotbalistul Realului a rămas singur cu Hein și l-a învins pe acesta cu o execuție elegantă.

În ultimul minut, Endrick a marcat primul gol în tricoul Realului, chiar la meciul de debut. Brazilianul a înscris cu un șut la colțul scurt.

După acest meci, Real Madrid se clasează pe 3 în La Liga, cu 4 puncte, în timp ce Valladolid ocupă poziția a 8-a, cu 3 puncte.

Clasamentul din La Liga

FINAL. Real Madrid - Valladolid 3-0

Real Madrid -Valladolid, echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, F. Garcia - Valverde, Tchouameni, Guler - Rodrygo, Mbappe, Vinicius
Rezerve: Lunin, Fran, Ceballos, Diaz, Lucas, Modric, Ramon
Antrenor: Carlo Ancelotti

Valladolid: Hein - L. Perez, Comert, Boyomo, Rosa - Sanchez, Juric, K. Perez, Machis - Meseguer, Marcos Andre
Rezerve: Amallah, Chuki, A. Ferreira, Koke, Martin, Moro, Ndiaye, Ruiz, J. Sanchez, Sylla, D. Torres
Antrenor: Paulo Pezzolano

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie