INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

FOTO Rezultat inimaginabil în prima ligă a Olandei » Echipa antrenată de Van Persie a suferit cel mai drastic eșec din ISTORIE: „Fotbalul poate fi crud”

Articol de - Publicat duminica, 15 septembrie 2024 09:33 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2024 10:15

Heerenveen, echipa antrenată de Robin Van Persie (41 de ani), a suferit o înfrângere drastică în etapa a cincea din Eredivisie, pierzând cu scorul de 1-9 în deplasare, contra celor de la AZ Alkmaar.

În total, AZ Alkmaar a înregistrat 26 de ocazii mari de gol, reușind să cadreze 19 șuturi pe spațiul porții.

Echipa antrenată de Van Persie a suferit cel mai drastic eșec din istorie

AZ Alkmaar - Heerenveen, scor 9-1 / FOTO: Imago
+9 FOTO

Heerenveen a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria clubului pe terenul celor de la AZ Alkmaar. Deși scorul la pauză era doar 2-1 pentru gazde, ce a urmat în repriza a doua a fost de-a dreptul șocant.

Troy Parrott, atacant transferat de Alkmaar de la Tottenham, a marcat de trei ori din minutul 48 până în minutul 56, după ce tot el marca golul de 2-1 pentru gazde, în minutul 23.

Gazdele și-au creat 19 ocazii de gol în repriza secundă, reușind să cadreze 15 șuturi pe poartă.

Robin Van Persie, după înfrângerea dură cu Alkmaar: „Fotbalul poate fi crud”

„Știu cum funcționează lucrurile. Manchester United ne-a învins odată cu scorul de 8-2 (n.r. Robin Van Persie evolua pentru Arsenal). Asta face parte din viața de fotbalist, fiecare vrea să devină cea mai bună versiune a sa. Uneori încerci și eșuezi. În astfel de momente trebuie să tratezi totul ca un bărbat.

Lumea fotbalului poate fi foarte dură. Oamenilor le place când ceva merge rău. Dar trebuie să îți asumi tot, mai ales momente ca ăsta. Am făcut tot ce am putut, dar nu ne-a mers.

Trebuie să te comporți ca un bărbat, chiar și când lucrurile nu merg. Când câștigi, toată lumea e mulțumită. Ce contează pentru mine e că trebuie să ținem pieptul în față în astfel de situații și să fim mândrii de cine suntem. Nu vom face altceva, vom rămâne cum suntem, chiar și când lucrurile merg rău”, a declarat Robin Van Persie la finalul meciului pierdut de echipa sa cu scorul de 1-9, potrivit presei din Olanda.

Cu Van Persie pe banca tehnică, Heerenveen a pierdut în prima etapă în deplasare cu Ajax, scor 0-1, apoi a urmat o remiză cu Utrecht, scor 1-1, și o victorie cu Breda acasă, scor 4-0.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Cuplul N&D, verdict în disputa „Cine e mai bun între Louis Munteanu și Bîrligea?” » Niculescu și Dănciulescu au dat note și au același preferat: „Pariez pe 18 goluri”
Am pățit-o și noi! 10 catastrofe ale cluburilor românești în cupele europene » Dinamo și UTA, în fruntea topului
Liga Campionilor
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”