INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII EURO 2025

Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă

Germania U21, foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 10 septembrie 2024 21:46 / Actualizat marti, 10 septembrie 2024 23:09

Germania U21 a dat de pământ cu naționala Estoniei U21, scor 10-1, în grupa D din preliminariile Euro 2025! Este un rezultat șocant în contextul în care în meciul din tur, nemții s-au impus pe teren propriu „doar” cu 4-1.

Nemții s-au distrat în Estonia. La pauză, selecționata lui Antonio di Salvo conducea cu 5-0. Germania și-a respectat statutul și în actul secund și a mai înscris de 5 ori, încasând un singur gol.

Germania U21 s-a distrat cu Estonia U21

Înaintea partidei, nemții au primit o cotă infimă din partea bookmakerilor, 1.01. De cealaltă parte, Estonia a avut 35. Iar acest lucru s-a văzut din plin pe teren, în duelul care a avut loc la Tallinn.

Germania a deschis scorul în minutul 23, prin Nick Woltemade (23). Tresoldi (30), Adeyemi (35, 44) și Martel (39) au mai punctat pentru germani. Starul nemților este de departe Karim Adeyemi (22 de ani), atacantul Borussiei Dortmund, cotat de site-ul Transfermarkt la 28 de milioane de euro.

Cu echipa de club a ajuns până în finala Ligii Campionilor, atunci când Dortmund a pierdut în fața Realului la Londra, scor 0-2. Dacă la pauză tabela arăta 5-0 în favoarea Germaniei, lucrurile s-au desfășurat asemănător în actul secund.

Clasamentul din grupa D, foto: Flashscore

Woltemade a realizat „dubla” în minutul 47. Rosenfelder (59), Adeyemi (61), Lemperle (87) și Knauff (90) au mai înscris pentru nemți, care sunt lideri în grupa D, din preliminariile Euro 2025, cu 22 de puncte după 8 meciuri.

Nemții au cel mai bun atac din grupă, cu 30 de goluri marcate și cea mai bună apărare, cu 6 goluri primite. De cealaltă parte, Estonia este pe 6, ultimul loc, cu 1 punct după 8 meciuri. Pentru nemți urmează duelul de pe teren propriu cu Bulgaria U21, programat pe 11 octombrie.

Polonia U21, Kosovo U21, Israel U21 sunt celelalte naționale care fac parte din grupa D, a preliminariilor Euro 2025.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
ȘOCANT: Aici vrea UEFA să se joace la Euro 2028! Mesaj sumbru la porțile arenei: „Moartea nu este neagră, ci doar bleumarin mai închis”
Șumudică îi cere de urgență la Rapid, Moldovan îi taie elanul: „Mai trebuie să așteptați”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”