INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Formația lui Andreas Sfait și Flavius Daniliuc, calificare cu emoții în Cupa Italiei

Flavius Daniliuc / Foot: Imago

Articol de - Publicat marti, 13 august 2024 10:32 / Actualizat marti, 13 august 2024 12:04

Salernitana și Spezia s-au întâlnit în turul doi de Copa Italia. Cele două formații de Serie B se aflau la egalitate după 90 de minute, scor 3-3.

Salernitana a trecut mai departe după loviturile de departajare. Cei Salernitana nu au ratat de la 11 metri, 5-4.

Andreas Sfait și Flavius Daniliuc sunt cei doi români care evoluează la formația din Salerno. Andreas Sfait are 19 ani și este născut la Cluj, în timp ce Flavius Daniliuc (23 de ani) este născut în Austria, are cetățenie austriacă, dar rădăcini românești. Daniliuc a fost în lotul Austriei pentru Euro 2024, dar nu a fost folosit de Ralf Ragnick.

Andreas Sfait (jos, ultimul de la stânga la dreapta) și Flavius Daniliuc (sus, penultimul de la stânga la dreapta) / Foto: Imago

Flavius Daniliuc a bifat un assist în partida cu Spezia

La pauza partidei, Spezia conducea cu 2-0. Candelari a deschis scorul în minutul 43 al partidei, iar Soleri a dublat avantajul oaspeților în minutul 45 din pasa lui Candelari.

După pauză, Salernitana a redus din diferență prin Kallon, în minutul 53. Trei minute mai târziu, Soleri a mărit avantajul Speziei. În minutul 68, Salernitana a redus din diferență. Boulaye Dia a transformat o lovitură de la 11 metri. Tot Dia a dat lovitura finală Speziei. Salernitana a înscris în minutul 90+3 din pasa lui Flavius Daniliuc.

Salernitana a trecut în faza următoare a competiție după loviturile de departajare. Spezia a executat prima și a marcat. Pentru Salernitana au marcat Dia, Kallon, Simy, Bronn și Bradaric. Pentru Spezia au marcat Di Serio, Hristov, Salvatore Esposito și Francesco Esposito. Singurul fotbalist care a ratat de la 11 metri a fost Nagy.

Cele două formații vor evolua în acest sezon în Serie B. Salernitana a retrogradat la finalul sezonului recent încheiat, după o clasare pe ultimul loc în primul eșalon italian.

Actuala stagiune de Serie B va debuta vineri, 16 august, cu un duel Brescia - Palermo. Sâmbătă, 17 august, va începe și noul sezon de Serie A. Genoa deschide campionatul cu Inter, de la 19:30.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”