INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUWON BLUEWINGS

Gol după gol: românul abia plecat din Superliga are parte de un start perfect în Coreea de Sud

Sebastian Mailat/ Foto: Facebook

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 20:05 / Actualizat duminica, 18 august 2024 20:50

Sebastian Mailat (26 de ani), fostul jucător de la FC Botoșani, a reușit să marcheze chiar din al doilea meci jucat pentru noua lui echipă.

Sebastian Mailat a fost transferat în această vară la echipa din liga 2 în Coreea de Sud, Suwon Bluewings, de la FC Botoșani, în schimbul a 250.000 de euro. Fotbalistul juca la formația moldoveană din ianuarie 2022.

Sebastian Mailat, gol pentru Suwon Bluewings

Mailat a reușit să marcheze primul său gol în Coreea de Sud, chiar în al doilea meci jucat pentru echipă.

Meciul dintre Suwon Bluewings și Jeonnam s-a încheiat cu scorul de 2-1. Fotbalistul român a marcat chiar din minutul cinci al partidei, iar datorită acestei reușite, echipa sa a fost în avantaj la pauză.

Adversarii au restabilit egalitatea în minutul 65, însă un coechipier de-al lui Mailat a marcat golul câștigător.

Fostul jucător de la FC Botoșani a fost titular în ambele partide jucate în Coreea de Sud până acum. În primul meci a fost înlocuit în minutul 84, iar duminică a fost păstrat pe teren până în minutul 62.

Fotbalistul în vârstă de 26 de ani este cotat cu 600.000 de euro pe Transfermarkt.

De la începutul carierei, Mailat a mai jucat la echipele: ACS Poli Timișoara, CFR Cluj, Gaz Metan, U Cluj, FC Voluntari și FC Botoșani.

Așadar, echipa din Coreea de Sud este la prima experiență internațională pentru Sebastian Mailat.

La FC Botoșani fotbalistul a jucat 67 de meciuri, în care a reușit să marcheze 23 de goluri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”