INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR / LIGA A, GRUPA 1 / FRANȚA - GERMANIA 2-1

Secretul din vestiar cu care campioana mondială a întors meciul » Revenire de senzație în fața Germaniei

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 17 octombrie 2018 10:39

Deschamps a avut o discuție aprinsă la pauză cu jucătorii, schimbând puțin și tactica. ”Din fericire, selecționerul ne-a salvat”, a spus Giroud. ”A găsit soluțiile și cuvintele potrivite”, a completat Lloris.

Franța a întors jocul cu Germania în stil de campioană mondială. Dominată de nemți în prima repriză, trupa lui Deschamps a redevenit stăpână pe gazon, combinativă, agresivă și mult mai incisivă. E meritul lui Didier Deschamps, care a avut o discuție aprinsă în vestiar și a știut cum să-și motiveze elevii și ce să schimbe. A operat și o modificare tactică din 4-2-3-1 în 4-3-3, cu Matuidi retras în linia mediană și Mbappé aripă stânga.

"Ne-am vorbit deschis"

"Tactic, antrenorul a fost bun", a spus Matuidi, completat de Giroud: "Din fericire, selecționerul a fost prompt și ne-a salvat, N-a țipat mai mult decât de obicei, ne-a spus că trebuie să revenim și să ne apărăm mai bine împreună". Grezmann confirmă că "mai mulți jucători au vorbit în vestiar și s-au spus deschis unele lucruri". Căpitanul Lloris a pus punctul pe i: "Selecționerul a știut să găsească soluțiile și cuvintele potrivite situației". Iar mijlocul francez a protejat mai bine apărarea. "Am găsit mai multă libertate de creație, ne-am simțit mai bine între noi în teren, avându-i pe N'Golo în fața defensivei și pe Paul puțin mai sus", a detaliat Varane. 

"Dincolo de mica reajustare tactică, am făcut un efort colectiv. În prima repriză nu ne-am ajutat între noi, am fost individualiști, dar apoi ne-am adaptat adversarului care a jucat cu 3 fundași"
Olivier Giroud, atacant Franța

"Am reușit după pauză să alergăm mai bine și mai puțin în gol și să fim mai performanți colectiv. Am găsit un timing mai bun la nivelul presingului și asta i-a pus pe germani în dificultate"
Raphaël Varane, fundaș Franța

26 de goluriare Griezmann, cu "dubla" contra Germaniei. E al 10-lea în topul marcatorilor Les Bleus, la egalitate cu Sylvain Wiltord

24 de meciuriconsecutive a bifat Kylian Mbappé la națională, cea mai lungă serie a unui jucător francez din actualul lot

2 victoriiși 2 remize a reușit Franța în ultimele 4 meciuri în care adversarii au deschis scorul

Citește și:
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Special
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
Special
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
Superliga
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Stiri extrasport
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Profit.ro
Premieră pe piața auto: Dacia Logan a dispărut din preferințele românilor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (1)
bazinga
bazinga  •  17 Octombrie 2018, 11:37

Nu stiu,dar Franta si cand joaca prost,castiga sau face egal!Au un lot incredibil si o siguranta care enerveaza pe multa lume!Cu nemtii aseara,au avut un bulan incredibil...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează