INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

„Set la 0” » Victorie năucitoare în Serie A, un român a privit de pe bancă

Lecce - Fiorentina / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2024, 18:43 / Actualizat duminica, 20 octombrie 2024 19:09

Lecce a suferit o înfrângere drastică acasă, cu Fiorentina, scor 0-6, în etapa #8 din Serie A. Echipa antrenată de Raffaele Palladino a făcut spectacol, marcând câte 3 goluri pe repriză.

Lecce a rămas în 10 oameni în minutul 43, după eliminarea lui Antonino Gallo.

„Set la 0” » Victorie incredibilă în Serie A, un român a privit de pe bancă înfrângerea drastică a echipei sale

Danilo Cataldi a deschis scorul în minutul 20 cu un șut în colțul stâng al porții apărate de Wladimiro Falcone, iar în minutul 34, Andrea Colpani a dublat avantajul oaspeților.

La doar 2 minute după eliminarea lui Antonino Gallo din minutul 43, Cataldi a reușit „dubla”, după un nou șut puternic din afara careului.

Calpani a reușit și el „dubla” la 9 minute de la reluarea jocului, cu un nou șut imparabil, expediat de la marginea careului. În minutul 61, Lucas Beltran a dus scorul la 5-0 cu un șut superb din prima, iar în minutul 72, Fabiano Parisi a stabilit scorul final, cu un alt șut imparabil de la marginea careului.

Portarul român Alexandru Borbei (21 de ani) a privit de pe bancă înfrângerea drastică suferită de echipa sa. Din lotul lui Lecce mai face parte și Rareș Burnete (20 de ani), care este accidentat de la începutul lunii octombrie.

Lecce rămâne echipa cu cea mai slabă defensivă din Serie A, având doar 3 goluri marcate. De asemenea, Lecce are și cea mai slabă defensivă, cu 18 goluri primite.

A fost a treia înfrângere consecutivă fără gol marcat, după 0-1 cu Udinese și 0-3 cu AC Milan.

Fiorentina a urcat pe locul 5, cu 13 puncte, fiind la egalitate cu alte 3 echipe, Atalanta, Lazio și Udinese. Pentru Fiorentina a fost a doua victorie consecutivă în Serie A, după ce în etapa precedentă s-a impus cu scorul de 2-1, acasă, cu AC Milan.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali, imediat după Dinamo - FCSB: „Să știți un lucru”
Moment scabros la pauza derby-ului Dinamo - FCSB » Ce au făcut ultrașii oaspeților când majoretele dinamoviste au ieșit pe gazon
Gigi Becali și-a amenințat jucătorii la finalul derby-ului cu Dinamo: „Trebuie amenzi! Eu bat cu pumnul în masă” + anunță o schimbare în echipa de start

Fosta vedetă din Superliga se distrează cu iubita în Dubai! Francesca a lăsat România, unde era vedetă TV, și s-a mutat cu el în Emiratele Arabe Unite

„Ți s-a propus să trișezi?” » Tătărușanu răspunde la 10 întrebări delicate: „A ieșit scandal în vestiar” / „Atunci am vrut să mă las!”