INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

REZUMAT VIDEO În 10 oameni o repriză, Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei » Déjà Vu: egalare în minutul 88!

Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 08:56 / Actualizat duminica, 18 august 2024 10:52

Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei deși a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică. A fost 2-2 contra celor de la Stuttgart în timpul regulamentar, apoi 4-3 la loviturile de departajare.

Bayer Leverkusen a încheiat sezonul 2023/2024 neînvinsă pe plan intern: 28 de victorii și 6 egaluri în campionat, plus un parcurs imaculat în Cupa Germaniei.

Cum a reușit dubla campionat - Cupă, Bayer a înfruntat în Supercupă formația clasată pe 2 în Bundesliga, Stuttgart. Bayern Munchen a încheiat stagiunea precedentă pe 3, la un punct în spatele șvabilor.

În 10 oameni o repriză, Bayer Leverkusen a cucerit Supercupa Germaniei contra lui Stuttgart

În Supercupa disputată la Leverkusen, Bayer a deschis scorul după 11 minute, prin Victor Boniface, care a împins mingea în plasă chiar de pe linia porții, după ce Tapsoba trimisese cu capul.

Nu a durat mult până să vină golul de 1-1. Enzo Millot l-a semnat în minutul 15, cu o execuție din prima, de la 14 metri, din centrarea lui Mittelstadt.

Lucrurile s-au complicat pentru Bayer în minutul 37, când jucătorul ofensiv Martin Terrier a fost eliminat direct pentru o intrare prin alunecare, cu talpa pe glezna lui Demirovic.

Rămasă în inferioritate numerică, Bayer a primit golul 2 în minutul 63, când Deniz Undav a înscris din fața porții, din alunecare, după o centrare din stânga. În minutul 75 Stuttgart a avut o șansă uriașă de a înscrie golul 3, prin același Undav, blocat în ultima clipă de Hincapie.

Ocazia i-a costat pe șvabi, pentru că Bayer a amintit de isprăvile de sezonul trecut și a egalat târziu, în minutul 88, prin Patrik Schick. Mai mult, a avut șansa victoriei în minutul 91, dar Frimpong a ratat inexplicabil.

S-a mers direct la loviturile de departajare, unde toți cei 4 executanți ai lui Bayer au transformat. Din tabăra adversă au ratat Frans Kratzig și Silas, astfel că primul trofeu al sezonului merge în vitrina campioanei en-titre.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”
Fotbalistul din Superliga a reușit să-l enerveze pe Panduru » Răbufnire în direct: „Problema e la tine!”
Organizatorii Asia Fest, răspuns pentru MM Stoica în problema Arenei Naționale » Propunere neașteptată pentru FCSB

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie