INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

REZUMAT VIDEO Surpriză majoră în Spania! Barcelona a încasat 4 goluri de la Osasuna

Osasuna - Barcelona, foto: Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 29 septembrie 2024, 09:36 / Actualizat duminica, 29 septembrie 2024 09:49

Barcelona a pierdut lamentabil pe terenul Osasunei, scor 2-4, în etapa 8 din La Liga. A fost prima înfrângere a sezonului pentru trupa lui Hansi Flick (59 de ani). Catalanii au făcut o partidă extrem de slabă și au cedat primele puncte.

Chiar și în ciuda acestui eșec, Barcelona rămâne lider în Spania și după această etapă. Șapte victorii obținuse trupa catalană în primele 7 etape din acest sezon. Seria de vis a fost oprită de Osasuna, care n-o mai bătuse pe Barca pe teren propriu din 2012.

VIDEO. Barcelona, primul eșec al sezonului

Partida a început foarte bine pentru Osasuna. O pasă perfectă lobată trimisă de Bryan Zaragoza l-a găsit pe Ante Budimir, care s-a înălțat și a înscris superb cu capul în minutul 18. Trupa lui Vicente Moreno s-a desprins pe tabelă în minutul 28.

Bryan Zaragoza, fotbalistul împrumutat de la Bayern Munchen, a marcat după ce l-a driblat elegant pe portarul Inaki Pena (25 de ani), cel care i-a luat locul lui Ter Stegen, după accidentarea gravă suferită de neamț.

Barcelona a dat semne de revenire în repriza a doua, dar n-a fost suficient

Oaspeții n-au reușit să reacționeze până la pauză, dar au făcut-o în primele minute din repriza a doua. În minutul 53, portarul Sergio Herrera a fost surprins mult ieșit și a fost învins de Pau Victor, cel care a reușit să puncteze pentru prima dată în La Liga.

Barca a forțat egalarea, iar Ferran Torres și-a creat o ocazie uriașă în minutul 66, însă portarul gazdelor s-a remarcat. Osasuna s-a desprins decisiv în minutul 72, atunci când Budimir a realizat „dubla”, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Catalanii au cedat definitiv, iar scorul a căpătat proporții în minutul 86. Abel Bretones a prins un șut fabulos din afara careului. Lamine Yamal a mai redus din diferență 3 minute mai târziu, dar era prea târziu pentru o revenire. S-a terminat 4-2 pentru Osasuna, care a învins-o pe Barcelona după o pauză de 12 ani.

Barcelona rămâne lider în La Liga, cu 21 de puncte după 8 etape. De cealaltă parte, Osasuna este pe 6, cu 14. Pentru catalani urmează duelul de pe teren propriu cu Young Boys, din Liga Campionilor. De cealaltă parte, Osasuna se va deplasa pe terenul lui Getafe.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”