INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Tottenham - Arsenal 0-1 » „Tunarii” se impun în derby-ul nordului Londrei

Articol de - Publicat duminica, 15 septembrie 2024 12:08 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2024 18:30

Arsenal a învins-o pe Tottenham cu 1-0, în derby-ul etapei a 4-a din Premier League, partidă în care Radu Drăgușin nu a bifat niciun minut.

Gazdele au început mai bine partida, începând să pună presiune pe defensiva „tunarilor” încă din primele minute.

+2 FOTO

Prima șansă de gol a partidei a venit în minutul 5. Căpitanul Son i-a pasat lui Kulusevski în interiorul careului advers, însă șutul suedezului a fost respins de David Raya.

Rezultatele etapei a 4-a din Premier League

Tottenham - Arsenal decis în minutul 64

Două minute mai târziu, trupa antrenată de Ange Postecoglou a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. Raya a avut o nouă intervenție bună și a reușit să îndepărteze pericolul creat de centrarea aceluiași Kulusevski.

Replica elevilor lui Mikel Arteta a venit în minutul 18. Kai Havertz a trimis o lovitură de cap, însă Vicario a avut o intervenție excelentă și a reușit să pareze mingea trimisă de atacantul neamț.

Un minut mai târziu, Gabriel Martinelli a rămas singur cu portarul italian, însă a trimis slab, pe centrul porții, necreându-i nicio emoție lui Vicario.

Gazdele au avut o nouă ocazie să deschidă scorul, în minutul 27, când lovitura de cap a lui Dominik Solanke a trecut puțin pe lângă poarta lui Raya.

În minutul 35, spiritele s-au încins după o intrare dură a lui Jurrien Timber asupra lui Pedro Porro, la care arbitrul nu a dictat fault. Jucătorii celor două echipe s-au îmbrâncit lângă poarta lui Tottenham, iar „centralul” partidei, Jarred Gillet, a acordat două cartonașe galbene pentru proteste, unul lui Timber și unul portarului Vicario.

Acest eveniment a părut să-i fi consumat atât pe jucătorii lui Tottenham, cât și pe cei ai lui Arsenal, astfel că până la pauză nu s-au mai creat faze importante de poartă.

Începutul reprizei secunde a fost similar cu debutul partidei. Tottenham a început mai bine, iar în minutul 48, James Maddison a trimis o centrare în careul lui Arsenal, dar lovitura de cap a lui Micky van de Ven a fost reținută de Raya.

Brazilianul Gabriel Magalhaes, omul decisiv pentru Arsenal

Cu toate acestea, cei care au reușit să deschidă scorul au fost „tunarii”.

În minutul 64, Gabriel Magalhaes a reluat decisiv, cu capul, o centrare trimisă de Bukayo Saka din corner, aducându-o în avantaj pe Arsenal.

Tottenham a avut șansa egalării cu câteva minute înainte de finalul partidei, însă șutul lui Kulusevski a trecut peste poarta echipei lui Mikel Arteta.

În etapa viitoare, Tottenham va evolua tot pe teren propriu, împotriva celor de la Brentford, în timp ce Arsenal va merge la Manchester, pentru duelul de foc cu City.

FINAL » Tottenham - Arsenal 0-1

Tottenham - Arsenal » Echipele de start:

Tottenham (4-3-3): Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bentancur, Maddison, Johnson - Kulusevski, Son, Solanke
Rezerve: Forster - Bergvall, Davies, Drăgușin, Gray, Odobert, Sarr, Spence, Werner
Antrenor: Ange Postecoglou

Arsenal (4-2-3-1): Raya - White, Saliba, Gabriel, Timber - Jorginho, Partey - Saka, Trossard, Martinelli - Havertz
Rezerve: Neto - G. Jesus, Heaven, Kabia, Kacurri, Kiwior, Lewis-Skelly, Nwaneri, Sterling
Antrenor: Mikel Arteta

Stadion: Tottenham Hotspur Stadium (Londra)
Arbitru: Jarred Gillett

Clasament Premier League:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Cuplul N&D, verdict în disputa „Cine e mai bun între Louis Munteanu și Bîrligea?” » Niculescu și Dănciulescu au dat note și au același preferat: „Pariez pe 18 goluri”
Am pățit-o și noi! 10 catastrofe ale cluburilor românești în cupele europene » Dinamo și UTA, în fruntea topului
Liga Campionilor
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”