INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Articol de - Publicat sambata, 05 octombrie 2024, 18:34 / Actualizat sambata, 05 octombrie 2024 19:22

Union Berlin a învins-o pe Borussia Dortmund cu 2-1, într-o partidă din etapa cu numărul 6 al noului sezon de Bundesliga.

Prima șansă de gol a partidei a venit în minutul 8 și le-a aparținut gazdelor.

Jucătorul împrumutat de Union Berlin chiar de la Borussia, Tom Rothe, a primit balonul în marginea careului și a trimis un șut spre poarta lui Kobel, însă execuția sa a trecut puțin pe lângă poarta elvețianului.

O echipă mare din La Liga, pe urmele lui Andrei Rațiu: „Nu l-a uitat!”
SPANIA

Defensiva Borussiei a clacat din nou

În minutul 24, gazdele au primit o lovitură de la 11 metri după ce Nico Schlotterbeck l-a faultat în careu pe Hollerbach.

Kevin Vogt a transformat fără emoții de la punctul cu var, iar Union Berlin a trecut în avantaj pe tabela în minutul 26.

Trupa lui Bo Svensson și-a dublat avantajul chiar înainte de pauză, grație reușitei lui Yorbe Vertessen, care a profitat de pasivitatea defensivei Borussiei la un corner al gazdelor și l-a învins pe Kobel cu o execuție din afara careului.

Borussia a redus din diferență în minutul 62, prin Julian Ryerson, fostul jucător al celor de la Union Berlin.

Fundașul norvegian a primit balonul de la Julian Brandt în colțul careului advers și a trimis imparabil la colțul lung, nelăsându-i nicio șansă lui Ronnow.

Vicecampioana Europei a pus tot mai multă presiune la poarta gazdelor, însă nu a reușit să obțină nici măcar golul egalizator.

După acest rezultat, Union Berlin urcă pe poziția a 6-a în Bundesliga, depășind-o pe Borussia, care a căzut pe locul 7.

În etapa viitoare, Borussia Dortmund va primi vizita celor de la St. Pauli, în timp ce Union Berlin va juca în deplasare, împotriva lui Holstein Kiel.

Clasament Bundesliga:

Union Berlin - Borussia Dortmund » Echipele de start:

Union Berlin (3-4-3): Ronnow - Doekhi, Vogt, Leite - Trimmel, Kemlein, Khedira, Rothe - Jeong, Hollerbach, Vertessen
Rezerve: Schwolow - Benes, Haberer, Querfeld, Roussillon, Schafer, Siebatcheu, Starke, Skov
Antrenor: Bo Svensson

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Kobel - Couto, Anton, Schlotterbeck, Ryerson - Can, Gross - Gittens, Brandt, Beier - Guirassy
Rezerve: Meyer, Bensebaini, Malen, Nmecha, Sule, Sabitzer, Campbell, Watjen, Kabar
Antrenor: Nuri Sahin

Stadion: Stadion An der Alten Forsterei (Berlin)
Arbitru: Tobias Reichel

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Șumudică l-a prins „în flagrant” pe jucătorul lui, în hotel: „Bă, ce faci cu alea?!”
Florin Niță a salvat un adversar prăbușit pe gazon în Arabia Saudită » Nu a așteptat intervenția echipei medicale și a acordat primul ajutor
Stranieri

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP