INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MOLDOVA

Vadim Rață, gol spectaculos pentru naționala Republicii Moldova » Cursă de la jumătatea terenului, în stilul lui Maradona

Articol de - Publicat miercuri, 11 septembrie 2024 11:08 / Actualizat miercuri, 11 septembrie 2024 11:59

Vadim Rață (31 de ani), mijlocașul lui U Cluj, a marcat un gol senzațional în meciul amical disputat de Republica Moldova în compania lui San Marino, încheiat cu scorul de 1-0.

Rață a marcat unicul gol al partidei în minutul 10, după o cursă incredibilă de la jumătatea terenului.

Vadim Rață, gol spectaculos pentru naționala Republicii Moldova

Vadim Rață a marcat unicul gol al meciului dintre Republica Moldova și San Marino, după o cursă spectaculoasă pornită de la mijlocul terenului. Căpitanul naționalei vecine și-a prelungit mingea prea mult la jumătatea cursei, dar a beneficiat de eroarea gravă a unui fundaș advers, iar apoi a ajuns cu mingea până în careu, de unde a finalizat cu un șut puternic.

Vadim Rață nu a înscris încă pentru U Cluj

Vadim Rață a ajuns la U Cluj în această vară și a jucat în toate cele 8 etape de până acum în Superligă, însă nu a reușit încă să înscrie. Mijlocașul moldovean a reușit totuși o pasă decisivă în victoria clujenilor din deplasare cu Gloria Buzău, scor 2-0.

Rață l-a servit atunci ideal pe Thiam, care stabilea scorul final în minutul 43 după ce Dan Nistor deschidea scorul în minutul 28 din penalty.

Vadim Rață a mai evoluat în România pentru Chindia Târgoviște timp de trei sezoane, dintre care unul în liga secundă și două în Liga 1, la FC Voluntari timp de trei sezoane, iar mijlocașul a ajuns la un moment dat și la FCSB, dar a jucat acolo doar două meciuri.

Pentru FC Voluntari, Vadim Rață a bifat 108 meciuri în Superligă, reușind să marcheze 11 goluri și să ofere tot atâtea pase decisive.

La echipa națională a Moldovei Vadim Rață a debutat în octombrie 2014 și a jucat 47 de meciuri în toate competițiile, timp în care a reușit să marcheze trei goluri.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Declin HALUCINANT: fostul semifinalist de la Euro 2019 cu România U21 se RETRAGE la 26 de ani!
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Gigi Becali face echipa cu 3 fundași centrali și mărește durata antrenamentului: „Folosesc inteligența artificială, îi spulberăm!”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”