INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - BARCELONA

FOTO Valencia – Barcelona 1-2 » Remontada blaugrana după dubla lui Robert Lewandowski în prima etapă din La Liga

Valencia - Barcelona/ Foto: Imago Images +16   FOTO
Valencia - Barcelona/ Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 18 august 2024 00:38 / Actualizat duminica, 18 august 2024 00:43

ValenciaBarcelona, duel contând pentru prima etapă din La Liga, s-a terminat cu scorul de 1-2. Vicecampioana Spaniei a început cu dreptul noul sezon, la capătul unei partide în care a fost condusă cu 1-0.

După o primă repriză în care a dominat steril, fără să își creeze ocazii concrete de gol, Barcelona s-a trezit condusă în minutul 44. Hugo Duro a deschis scorul printr-o lovitură de cap din centrarea expediată de Diego Lopez. Ter Stegen nu a putut face nimic pentru a evita primul gol încasat de catalani în La Liga.

Valencia - Barcelona / Foto: Imago Images
+11 FOTO

Valencia – Barcelona 1-2 » Vicecampioana Spaniei a început La Liga cu o remontada

Gruparea blaugrana a reușit însă să intre la pauză la egalitate. În minutul 45+6, la ultima fază din prima repriză, Robert Lewandowski a marcat cu poarta goală dintr-un balon reîntors de către Lamine Yamal.

Moralul foarte bun al catalanilor s-a văzut imediat după pauză. În minutul 48, același vârf polonez și-a trecut în cont dubla, după ce a executat impecabil o lovitură de pedeapsă. Mamardashvili, goalkeeper care a făcut spectacol în poarta Georgiei la EURO 2024, nu a putut să oprească mingea, deși s-a aruncat corect, în stânga sa. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma unui fault comis de Cristhian Mosquera asupra lui Raphinha.

În următoarea rundă, Barcelona o va întâlni pe teren propriu pe Athletic Bilbao, în timp ce Valencia o va înfrunta în deplasare pe Celta Vigo.

Valencia - Barcelona 1-2

Valencia - Barcelona, echipele de start:

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Cubarsi, Martinez, Balde – Raphinha, Bernal, Casado – Yamal, Lewandowski, Torres
Rezerve: Astralaga (P), Christensen, Dominguez, Fort, Garcia, Martin, Pedri, Pena (P), Torre, Valle, Victor
Antrenor: Hansi Flick

Valencia (4-4-2): Mamardashvili – Vazquez, Gasiorowski, Mosquera, Correia – Lopez, Pepelu, Guerra, Mir – Duro, Almeida
Rezerve: Dimitrievski (P), Guadeloupe, Foulquier, Gomez, Guillamon, Jimenez (P), Mari, Otorbi, Ozkacar, Serradell, Ro, Tarrega, Tejon
Antrenor: Ruben Baraja

Stadion: Estadio Mestalla
Arbitru: Jose Sanchez

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”
Fotbalistul din Superliga a reușit să-l enerveze pe Panduru » Răbufnire în direct: „Problema e la tine!”
Organizatorii Asia Fest, răspuns pentru MM Stoica în problema Arenei Naționale » Propunere neașteptată pentru FCSB

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie