INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AUSTRIA

Ce a făcut LASK Linz în derby-ul din campionat, cu 4 zile înaintea returului cu FCSB din play-off-ul Europa League

Austria Viena - LASK Linz, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 21:05 / Actualizat duminica, 25 august 2024 21:32

LASK Linz traversează o formă foarte slabă în campionat. Trupa lui Thomas Darazs (46 de ani) a pierdut derby-ul din deplasare cu Austria Viena, scor 1-2, cu 4 zile înaintea returului cu FCSB, din play-off-ul Europa League.

A fost o prestație ștearsă din partea adversarei campioanei României, care a condus, însă nu a putut menține avantajul și a plecat fără să obțină niciun punct.

LASK Linz, în formă slabă înaintea returului cu FCSB, din Europa League

LASK a început bine derby-ul din deplasare cu Austria Viena. Mrin Ljubicic (22 de ani) a deschis scorul în minutul 19, însă nu a putut ține de avantaj foarte mult timp. 2 minute mai târziu, Austria Viena a restabilit egalitatea, prin Maurice Malone (24 de ani).

Repriza secundă le-a aparținut gazdelor, care au dat lovitura pe final, în minutul 87, prin Manfred Fischer (29 de ani). S-a terminat 2-1 pentru Austria Viena, iar LASK Linz traversează o formă execrabilă în campionat.

Adversara FCSB-ului din play-off-ul Europa League a ajuns la 3 eșecuri consecutive. Este pe locul 10 în campionatul Austriei, cu 3 puncte acumulate după primele 4 etape. În turul din play-off-ul Europa League, LASK a remizat pe teren propriu cu FCSB, scor 1-1.

Returul are loc joi, 29 august, de la 21:30. Duelul va fi liveTEXT pe GSP.ro. Campioana României joacă în această seară (22:00) în deplasare cu Hermannstadt, în etapa 7 din Superliga.

Am primit un gol foarte enervant la finalul primei reprize, apoi nu am controlat jocul pe parcursul reprizei secunde.

Dacă golul ar fi fost cauzat de faptul că jucătorii mei s-ar fi gândit că e minutul 46 și se pot relaxa, aș avea o problemă și aș discuta cu ei. Dar nu cred că a fost vorba despre asta.

Noi învățăm să jucăm la fel și în minutul 46, și în minutul 48, și în 38.

Am pierdut controlul. Nu știm dacă asta e din cauză că adversarul a făcut mai mult presing sau pentru că nu ne-am putut adapta la el. Putem privi din ambele perspective. Trebuie să învățăm să găsim soluții, să interpretăm situațiile, astfel încât să vedem unde sunt jucători liberi, cărora să le putem pasa

- Thomas Darazs, antrenorul lui LASK Linz, după returul cu FCSB

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor