INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA CAMPIONILOR AFRICII

VIDEO + FOTO Scene incredibile în finala Ligii Campionilor Africii » Wydad Casablanca a marcat, dar VAR s-a defectat! Meciul a fost abandonat

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 iunie 2019 19:19

ES Tunis a câştigat finala Ligii Campionilor Africii, după ce adversarii de la Wydad Casablanca au abandonat în minutul 61 al manșei retur, la scorul de 0-1. În tur, terminaseră indecis, scor 1-1.

Golul de 1-0, marcat în minutul 41 de algerianul Youcef Belaili cu un şut în vinclu de la marginea careului de 16 metri, îi adusese pe cei de la ES Tunis, campionii en-titre, într-o postură favorabilă.

În minutul 59, oaspeții au reușit să trimită mingea în poartă prin Walid El Karti. „Centralul” partidei, la indicația unuia dintre tușieri, a anulat reușita pe motiv de osfaid. Banca marocanilor a erupt. Au cerut ca faza să
fie revăzută cu sistemul VAR. După minute bune de incertitudine, decizia inițială a fost păstrată din cauza unei defecțiuni a sistemului de arbitraj video.

Golul fusese perfect valabil

Reluările prezentate de televiziuni au demonstrat că  Walid El Karti se afla în poziție perfect regulamentară.

Forma de protest adoptată de cei de la Wydad a fost una extremă. Au părăsit terenul, au pierdut finala, iar acum riscă o suspendare de doi ani de zile din cea mai importantă competiție inter-cluburi din Africa.

Vezi și:

TOTTENHAM - LIVERPOOL / VIDEO Violență înaintea finalei Ligii Campionilor! Patru fani ai lui Tottenham arestați la Madrid

Elias Charalambous mai vrea un jucător la FCSB: „Îl cunosc, e bun”

Superliga 2024-2025, programul complet » FCSB - U Cluj, CFR - Dinamo, UTA - Rapid în prima etapă! + Când se joacă „Derby de România”

Record ALL-TIME pe GSP în luna iunie: 5,75 milioane de utilizatori și-au luat informațiile din Gazeta Sporturilor! Vă mulțumim!